U 2. kvartalu pad ugostiteljstva 5,1 posto

Bez autora
Sep 27 2010

Gostiju ima, ali manje troše, u skupim restoranima jedu špagete bolonjez, a u kafićima se više ne runda kao nekad. Ostvarena vrijednost prometa u ugostiteljstvu u drugom tromjesečju 2010. iznosila je četiri milijarde kuna, što je nominalno 3,5 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine. Međutim, budući da su u istom razdoblju cijene ugostiteljskih usluga porasle za 1,7 posto, promet u ugostiteljskim objektima realno je pao 5,1 posto. Od ukupno ostvarenog prometa, 21,6 posto ostvareno je od usluga pića, 36,4 posto od usluga hrane i napitaka, 37,7 posto od usluga smještaja i 4,3 posto od ostalih usluga. Da situacija u prvoj polovici godine nije bila bajna za sektor ugostiteljstva, pokazuje statistika po kojoj je ukupan promet od ugostiteljskih djelatnosti od siječnja do kraja lipnja iznosio 5,8 milijardi kuna, što je 6,1 posto manje u odnosu na isto razdoblje lanjske godine. U spomenutoj statistici DZS-a ima svega i svačega, no činjenica je da su ove godine najugroženiji restorani i da oni imaju najveći pad.

U 2. kvartalu pad ugostiteljstva 5,1 posto»Gostiju ima, ali manje troše, u skupim restoranima jedu špagete bolonjez, a u kafićima se više ne runda kao nekad«, rekao je Zlatko Puntijar, predsjednik Ceha ugostitelja pri Hrvatskoj obrtničkoj komori, komentirajući posljednje podatke Državnog zavoda za statistiku koji otkrivaju daljnji pad potrošnje u segmentu hotela i restorana.

Ostvarena vrijednost prometa u ugostiteljstvu u drugom tromjesečju 2010. iznosila je četiri milijarde kuna, što je nominalno 3,5 posto manje nego u istom razdoblju prošle godine, najnoviji su podaci Državnog zavoda za statistiku.

Međutim, budući da su u istom razdoblju cijene ugostiteljskih usluga porasle za 1,7 posto, isti izvor navodi da je promet u ugostiteljskim objektima realno pao 5,1 posto. Od ukupno ostvarenog prometa, 21,6 posto ostvareno je od usluga pića, 36,4 posto od usluga hrane i napitaka, 37,7 posto od usluga smještaja i 4,3 posto od ostalih usluga.

Da situacija u prvoj polovici godine nije bila bajna za sektor ugostiteljstva, pokazuje statistika po kojoj je ukupan promet od ugostiteljskih djelatnosti od siječnja do kraja lipnja iznosio 5,8 milijardi kuna, što je 6,1 posto manje u odnosu na isto razdoblje lanjske godine. Puntijar kaže da je u spomenutoj statistici DZS-a ima svega i svačega, no kako je činjenica da su ove godine najugroženiji restorani i da oni imaju najveći pad. »Uhvati me jeza kada vidim da u boljem restoranu gost jede jeftine špagete. Usprkos solidnom posjetu, jer ne može se reći da smo prazni, više nego ikad dosad jede se jeftina hrana, piju se jeftina pića i nije ni čudo da imamo takav pad. Sve više izostaje i klasično rundanje u kafićima: nekada su se ljudi borili da plate rundu svojim pajdašima, danas se čeka da plati netko drugi«, kaže Puntijar.

Pretpostavlja da će se sličan pad u ugostiteljstvu – također zbog trenda da potrošači naručuju jeftinija jela i da ne banče kao nekad - protegnuti i na treće tromjesečje godine, razdoblje glavne turističke sezone, koja po fizičkim pokazateljima nije podbacila. U hrvatskom je ugostiteljstvu, inače, zaposleno respektabilnih 86.099 osoba.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik