U Sloveniji u rujnu manje turista, ali više noćenja

Bez autora
Oct 30 2024

Slovenski smještajni objekti u rujnu su zabilježili 660.855 dolazaka turista, što je postotak manje nego u rujnu prošle godine.

No, broj noćenja porastao je za 0,4 posto na 1,6 milijuna. U devet mjeseci ostvareno je gotovo 5,5 milijuna dolazaka, pet posto više nego na godišnjoj razini, a četiri posto više noćenja, sa 14,1 milijun.

Domaći turisti u rujnu su ostvarili gotovo 126.000 dolazaka i nešto više od 358.000 noćenja, što je i jedno i drugo manje nego u istom mjesecu lani - prvi za 16 posto, a drugi za 12 posto, objavio je Državni zavod za statistiku.

U rujnu završavaju školski ljetni praznici pa su najveći broj noćenja domaćih turista, više od četvrtine, ostvarili oni u dobnoj skupini od 65 i više godina. S pet noći, njihova prosječna duljina boravka bila je najduža među svim dobnim skupinama.

Dolazaka stranih turista bilo je nešto više od 535.000 odn tri posto više nego lani, a noćenja 1,2 milijuna (78 posto svih) odn za pet posto više. Među njima je najzastupljenija dobna skupina od 55 do 64 godine, prosječna duljina boravka ove dobne skupine u rujnu iznosila je 2,3 noćenja.

Najveći broj noćenja stranih turista ostvarili su gosti iz Njemačke; gotovo 280.000 noćenja ili 23 posto svih inozemnih noćenja. To je četiri posto više nego lani. Najviše ih je bilo između 55 i 64 godine, a većinu su noći proveli u Piranu i Ljubljani. Slijedio je Bovec, koji je prije godinu dana bio najčešći izbor.

Na trećem mjestu po broju noćenja našli su se turisti iz SAD-a. Ostvarili su gotovo 70.000 noćenja ili šest posto svih inozemnih noćenja. Gosti iz SAD-a najviše su noćenja ostvarili u Ljubljani (44 od svih noćenja) i na Bledu (petina od svih noćenja). Dominantna dobna skupina bila je 65 i više godina.

Turisti iz Ujedinjenog Kraljevstva, koji su s nešto više od 61.000 noćenja zauzeli peto mjesto (pet posto svih stranaca), također su najčešće boravili na Bledu (29 posto svih noćenja) te u Ljubljani (28 posto). I među njima je najzastupljenija dobna skupina od 65 i više godina.

U odnosu na prethodnu godinu, broj noćenja turista iz SAD-a veći je za 21 posto, a onih iz Ujedinjenog Kraljevstva za 11 posto.

Najviše noćenja, 31 posto od ukupnog broja, turisti su ostvarili u gorskim općinama, a najviše na Bledu. Slijede primorske općine s petinom (21 posto) svih noćenja, najpopularniji je Piran, zatim Ljubljana sa 17 posto te topličke općine predvođene Moravskim Toplicama sa 16 posto.

Domaći turisti najčešće su noćili u topličkim općinama (38 posto svih noćenja), a na prva tri mjesta su bile općine Moravske Toplice, Brežice i Podčetrtek. Prosječna dužina njihovog boravka u ove tri općine bila je oko tri noći.

Među stranim turistima najpopularnije su bile gorske općine (36 posto svih noćenja), a najviše su ih privukli Bled, Bohinj i Kranjska Gora. Prosječna dužina njihovog boravka u ove tri općine bila je oko dvije noći.

U odnosu na prethodni rujan broj turističkih noćenja porastao je u ljubljanskim (za 13 posto) i topličkim općinama (za jedan posto), dok je pad u gorskim i primorskim (u prvima za pet posto, au općinama za jedan posto). potonji).

Domaći i strani turisti najviše su noćenja ostvarili u hotelima (gotovo 699.000 ili 44 posto od ukupnog broja, prosječan boravak bio je 2,4 noći), zatim u privatnim sobama, apartmanima i kućama (24 posto) te kampovima (13 posto).

U hotelima je ostvareno jedan posto više noćenja nego u rujnu prošle godine, sedam posto više u privatnim sobama, apartmanima i kućama, a devet posto manje u kampovima.

U prvih devet mjeseci ove godine smještajni kapaciteti zabilježili su ukupno gotovo 5,5 milijuna dolazaka turista, što je pet posto više nego u istom razdoblju lani. Ostvarili su 14,1 milijun noćenja, što je četiri posto više.

Strani turisti ostvarili su tri četvrtine svih noćenja odnosno 10,6 milijuna noćenja, što je šest posto više nego u istom razdoblju lani. Domaći turisti ostvarili su ukupno 3,5 milijuna noćenja ili dva posto manje nego u istom razdoblju lani.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik