Velelepni dvorac u Vlajkovcu, koji decenijama skreće pažnju vozačima na međunarodnom putu Beograd - Temišvar svojom ruiniranošću, a za stanovnike ovog sela predstavlja potencijalnu opasnost, pogotovo što se odmah pored nalazi dečji vrtić, konačno će “oživeti”. Opština Vršac je sa italijanskim konzorcijumom potpisala ugovor o zakupu ostavštine austrijske plemićke porodice Bisingen-Nipenburg, na 40 godina. Italijani planiraju da od zamka starog vek i po naprave pravu turističko-ugostiteljsku atrakciju ovog kraja. Investitori, koji u Vršcu imaju restoran “Vega”, rekonstruisaće, restaurirati i adaptirati dvorac isključivo prema zahtevima, uslovima i nalozima nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Pančeva. Takođe, o svemu su morali da se dogovore i sa naslednikom porodice koja je živela u kaštelu, grofom Francom von Bisingen-Nipenburgom, koji živi kraj Frankfurta.
Velelepni dvorac u Vlajkovcu, koji decenijama skreće pažnju vozačima na međunarodnom putu Beograd - Temišvar svojom ruiniranošću, a za stanovnike ovog sela predstavlja potencijalnu opasnost, pogotovo što se odmah pored nalazi dečji vrtić, konačno će “oživeti”.
Opština Vršac je sa italijanskim konzorcijumom potpisala ugovor o zakupu ostavštine austrijske plemićke porodice Bisingen-Nipenburg, na 40 godina. Italijani planiraju da od zamka starog vek i po naprave pravu turističko-ugostiteljsku atrakciju ovog kraja.
Jovan Kolar, član opštinskog Veća za ruralni razvoj, kaže da će investitori, koji u Vršcu imaju restoran “Vega”, rekonstruisati, restaurirati i adaptirati dvorac isključivo prema zahtevima, uslovima i nalozima nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Pančeva. Takođe, o svemu su morali da se dogovore i sa naslednikom porodice koja je živela u kaštelu, grofom Francom von Bisingen-Nipenburgom, koji živi kraj Frankfurta.
- Grof je pre četiri godine podneo zahtev za restituciju, kako bi njegovoj porodici vratili dvorac, koji im je oduzet nacionalizacijom posle Drugog svetskog rata. Moralna i zakonska obaveza bila je da se prvo dogovorimo sa njim. Dao je saglasnost za građevinske radove, koji će dvorac spasiti od definitivnog propadanja - kaže Kolar.
- Zakupac se ugovorom obavezao da će snositi sve troškove rekonstrukcije kaštela i parka na površini oko četiri ara, kao i da će sam pribavljati potrebne građevinske dozvole. Osim toga, mesečnu zakupninu će plaćati 220 evra.
Kaštel je sagradio Đerđ Močonji 1859. godine, a tri decenije kasnije nasledila ga je grofica Georgina Bisingen-Nipenburg, rođena Močonji. Nacionalizacijom im je sve oduzeto, komadni nameštaj su kupili meštani sela i okoline, a 1955. godine tu se uselilo Poljoprivredno dobro. Tada je počelo uništavanje dvorca, pogotovo kada su počeli da se doseljavaju nezvani stanovnici.
Iako je pod zaštitom države, nedopustivi nemar je dozvolio da se krov uruši, da prozori nemaju stakla, da kiša zaliva oronuli parket u raskošnim salonima, cepa malter sa zidova...
Biće to mnogo posla za italijanske investitore, kojima, očigledno, ne nedostaju novac i ambicije, na radost svih meštana.
Zavod za zaštitu
Snežana Večanski, iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Pančevo, kaže da postoje stare fotografije dvorca, na osnovu kojih je moguće vratiti prvobitni izgled. I sada se vide autentični detalji, bez obzira na veliki stepen oštećenja. Jedino ne postoje originalni planovi ili skice, jer pre 150 godina nije postojala obaveza njihovog prilaganja za gradnju dvorca van urbanih sredina.