Automobili od banana

Bez autora
Apr 01 2011

Budućnost će nam, sigurno, doneti mnogo toga što sada ne možemo ni da pretpostavimo. Jedna od teško zamislivih novotarija, mogli bi da budu i automobili napravljeni od - banana.Naime, brazilski naučnici su razvili postupak kojim se vlakna biljaka poput banana, ananasa ili kokosa pretvaraju u novu vrstu plastike, koja je i lakša i jača od one nastale preradom nafte. Izvor sirovog materijala je obnovljiv, a završni proizvod pogodan za recikliranje i biorazgradiv.

Automobili od bananaBudućnost će nam, sigurno, doneti mnogo toga što sada ne možemo ni da pretpostavimo. Jedna od teško zamislivih novotarija, mogli bi da budu i automobili napravljeni od - banana.

Naime, brazilski naučnici su razvili postupak kojim se vlakna biljaka poput banana, ananasa ili kokosa pretvaraju u novu vrstu plastike, koja je i lakša i jača od one nastale preradom nafte. Izvor sirovog materijala je obnovljiv, a završni proizvod pogodan za recikliranje i biorazgradiv. Veruje se da bi nova - nanocelulozna plastika, kako prenosi Index.hr, u širu upotrebu mogla da uđe već za nekoliko godina.

Članovi ekspertskog tima sa univerziteta u Sao Paolu kažu da su svojstva nove plastike, prosto, neverovatna: oko 30 odsto je lakša od normalne plastike, a jača čak 3 do 4 puta.

- Takav materijal bi znatno smanjio težinu novih vozila, što bi umanjilo i potrošnju goriva. Ford, na primer, pokušava da olakša svoje automobile za 80-200 kilograma, eksperimentišući sa primenom nanotehnologije - kaže Alsides Leao, član ekspertskog tima.

Inače, osim već spomenutih prednosti, nanocelulozna je plastika otpornija na visoke temperature, benzin i vodu. A, preradom drveta i ostalih biljnih materijala moguće je dobiti nanocelulozna vlakna toliko mala da na ljudsku vlas može da ih stane čak 50.000. Tako pripremljena, dodaju se drugim materijalima kako bi se proizvela nova plastika.

Sam postupak prerade nije nimalo jednostavan ni jeftin. Od raznih biljaka, a najpogodnije su ananas i banane, pa kokos i agava, uzimaju se lišće i stabljike. Oni su kuvaju u uređajima nalik ekspres-loncima, čime se dobija smesa koja izgleda kao puder. Od pola kilograma nanoceluloze moguće je dobiti 50 kilograma nove plastike.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik