Električna baterija bazirana na kuvanom krompiru mogla bi da pruži jeftin izvor energije zemljama u razvoju. Naučnici su uspeli da konstruišu efikasnu bateriju u kojoj se koriste elektrode od cinka i bakra, ali i običan krompir. Najpre su otkrili da kuvani krompir proizvodi energiju koja je pet do 50 puta jeftinija od komercijalno dostupnih baterija.Oni su utvrdili da se upotreba kuvanog u odnosu na sirovi krompir više isplati. Stavljanjem kuvanog krompira u sastav baterije, njen radni vek produžava se deset puta u odnosu na upotrebu sirovog krompira.
Električna baterija bazirana na kuvanom krompiru mogla bi da pruži jeftin izvor energije zemljama u razvoju. Naučnici su uspeli da konstruišu efikasnu bateriju u kojoj se koriste elektrode od cinka i bakra, ali i običan krompir.
Najpre su otkrili da kuvani krompir proizvodi energiju koja je pet do 50 puta jeftinija od komercijalno dostupnih baterija.
Oni su utvrdili da se upotreba kuvanog u odnosu na sirovi krompir više isplati. Stavljanjem kuvanog krompira u sastav baterije, njen radni vek produžava se deset puta u odnosu na upotrebu sirovog krompira.
Kako stoji u „Časopisu za obnovljivu i održivu energiju“ u kome su objavljeni rezultati istraživanja, ovakva baterija može da radi danima, čak i nedeljama. Svetlo dobijeno radom ove baterije je najmanje šest puta isplativije od petrolejskih svetiljki koje se često koriste u zemljama u razvoju.
Direktor kompanije „Jisum“ Jakov Mišlin veruje da bi njihov izum mogao da koristi milionima ljudi u zemljama u razvoju zbog mogućnosti da proizvede električnu energiju upotrebom tako jednostavnih i prirodnih sredstava. Područjima koja nemaju električnu infrastrukturu ovo bi bukvalno moglo da omogući osvetljenje i telekomunikacije, stoji u saopštenju tehnološke kompanije Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu.
Krompir se gaji u 130 zemalja, u različitim klimatskim zonama i ima ga tokom cele godine.