Internet ekonomija zasnovana na digitalnim tehnologijama do 2016. će u Grupi 20 (G20) privredno najmoćnijih zemalja sveta ostvariti rast na 4,2 biliona dolara. To je 1,8 puta više nego 2010 (2,3 biliona dolara), procenila je kompanija "Boston Konsalting Grup" (BSG).Eksperti BCG smatraju da će specifičan razvoj interneta u perspektivi imati veliku ulogu u zemaljama u razvoju. Veb ekonomija će u nekim zemaljama sa tržištem u usponu obezbediti osam odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), dok će u G20 donositi 4,1 odsto BDP.
Internet ekonomija zasnovana na digitalnim tehnologijama do 2016. će u Grupi 20 (G20) privredno najmoćnijih zemalja sveta ostvariti rast na 4,2 biliona dolara.
To je 1,8 puta više nego 2010 (2,3 biliona dolara), procenila je kompanija "Boston Konsalting Grup" (BSG).
Eksperti BCG smatraju da će specifičan razvoj interneta u perspektivi imati veliku ulogu u zemaljama u razvoju.
Veb ekonomija će u nekim zemaljama sa tržištem u usponu obezbediti osam odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), dok će u G20 donositi 4,1 odsto BDP.
U istraživanju koje je poručila kompanija "Gugl", ističe se da broj korisnika Interneta svake gopdine raste za 200 miliona, a za četiri godine na globalnu informatičku mrežu će biti povezano tri milijarde ljudi na zemlji, dok je 2010. registrovano 1,9 milijardi korisnika.
Najveći broj korisnika imaće Kina, 800 miliona, dok u celini gledano među aktivnim korisnicima Interneta 70 odsto će biti žitelji zemalja u razvoju.
U izveštaju eksperti BSG ističu značaj Interneta u poslovanju, precizirajući da vrednost robe koju potrošači zemalja G20 poručuju preko te mreže dostiže 1,3 biliona dolara ili 2,7 odsto njihovog zbirnog BDP.
Najveće kompanije svetske veb ekonomije, prema predviđanjima BSG ostaće američke Amazon, Epl, Fejsbuk i Gugl, kineske Baidu, Tencent, kao i ruski Jandeks.