Gradovi sa najviše milionera na svetu

Bez autora
Dec 18 2023

Iz Izveštaja o najbogatijim gradovima na svetu za 2023. godinu od strane Henley & Partners mapirano je 20 najboljih oblasti širom sveta u kojima živi najviše milionera.

Na čelu liste, Njujork se može pohvaliti sa neverovatnih 340.000 stanovnika milionera, što čini oko 4% ukupne populacije grada. Status Njujorka kao globalnog finansijskog centra privlači milione ljudi koji traže visoko plaćene poslove, dok one sa unosnim karijerama prirodno privlači grad.

Na drugom mestu, Tokio je dom značajne milionerske populacije od 290.000, a za njom sledi oblast zaliva—San Francisko i Silicijumska dolina—sa 285.000 pojedinaca sa visokim neto vrednostima (HNVI) koji poseduju bogatstvo od milion dolara ili više.

Drugi veliki finansijski centri — London (4.), Singapur (5.), Hong Kong (7.) — zauzimaju srednja mesta u prvih 10, a pridružuju im se kineski privrednici, Peking (8.) i Šangaj (9.).

Jedan značajan ulazak na listu je Sidnej, koji iznenađujuće drži 10. poziciju, sa više od 100.000 milionera. Pored Melburna (17.), Australija sve više postaje destinacija za migracije milionera. Ovaj trend je vođen faktorima kao što su visoki rejtingi za život, pristup azijskim tržištima i nepostojanje poreza na nasledstvo u zemlji.

Gde je procvetala populacija milionera?

Svet se značajno obogatio u poslednjoj deceniji, kako na nivou po glavi stanovnika, tako i po rastućem broju milionera. Na primer, između 2010. i 2020. godine broj milionera se povećao za skoro 65%.

U protekloj deceniji, Hangdžou u Kini i Ostin u Teksasu više nego su udvostručili svoje bogate stanovnike. Ovaj trend ih stavlja na vrh rang liste po rastu milionerske populacije, kojom u velikoj meri dominiraju gradovi u Kini i SAD, što odražava ekonomsku snagu ove dve zemlje.

Poređenja radi, na početku 21. veka, SAD i Japan su imali sličan broj milionera. Međutim, SAD su održale rast milionerske populacije, dok je Kina prestigla Japan po ekonomskoj veličini 2010. i, kasnije, po broju milionera 2014.

Drugi ekonomski giganti u nastajanju 2010-ih — Indija i Vijetnam — takođe su zabeležili rast milionera u gradovima Bengaluru (88%), Hajderabadu (78%) i Ho Ši Minu (82%).

S druge strane, Moskva i Sankt Peterburg su izgubili oko 40% svojih milionskih stanovnika u istom vremenskom periodu, pri čemu su sankcije protiv zemlje odigrale ključnu ulogu u pogoršanju njihovog bogatstva, kao i izazivanju egzodusa stanovnika.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik