Koliki bakšiš treba ostaviti u inostranstvu

Bez autora
Jul 04 2011

Ako je taksista bio spreman da pomogna, odnosno ako je usluga u restoranu bila odlična, turisti svoju zahvalnost rado izražavaju bakšišem. Ali ono što se nekim zemljama prima sa zahvalnošću, u nekim drugim se može doživeti kao uvreda.Evo kako se na bakšiš gleda u različitim krajevima sveta što vam može pomoći kada budete bili ove godine na odmoru. Egipat: U restoranu je - kao i u drugim zemljama Severne Afrike - uobičajen bakiš od 10 do 15 odsto iznosa računa. U taksiju se suma zaokružuje naviše. Sobarici, nosaču, i drugom hotelskom osoblju će biti drago ako dobiju mali bakšiš do jednog evra.

Koliki bakšiš treba ostaviti u inostranstvuAko je taksista bio spreman da pomogna, odnosno ako je usluga u restoranu bila odlična, turisti svoju zahvalnost rado izražavaju bakšišem.

Ali ono što se nekim zemljama prima sa zahvalnošću, u nekim drugim se može doživeti kao uvreda.

Evo kako se na bakšiš gleda u različitim krajevima sveta što vam može pomoći kada budete bili ove godine na odmoru.

Egipat: U restoranu je - kao i u drugim zemljama Severne Afrike - uobičajen bakiš od 10 do 15 odsto iznosa računa. U taksiju se suma zaokružuje naviše. Sobarici, nosaču, i drugom hotelskom osoblju će biti drago ako dobiju mali bakšiš do jednog evra.

Kina i Japan: U Kini i Japanu bakšiš nema tradiciju i van hotela koji pripadaju nekom međunarodnom lancu često se doživljava kao uvreda.

U kineskim turističkim centrima kelneri rado uzimaju bakiš od 10 posto iznosa računa, sobarice od dva do tri juana, a vođe puta napojnicu od jednog dolara.

U Japanu se za dobru uslugu odužuje malim poklonima, lii sumom od jednog do dva dolara.

Francuska: U restoranima i kafeima daje se napojnica od 10 do 15 odsto. Ovaj novac, koji Francuzi nazivaju “purboar”, ostavlja se na stolu.

U hoteliam bakšiš nije obavezan. Za taksiste je uobičajen bakšiš od 10 odsto cene vožnje.

Grčka: U restoranima je uobičajen bakšiš od 10 odsto iznosa računa, a u tavernama od maksimalno jednog evra. Sobarici na dan odlaska možete lično dati malu napojnicui. U taksiju se račun zaokružuje naviše.

Velika Britanija i Irska: U restoranima se daje “tip” od 10 do 15 procenata iznosa računa, u Irskoj maksimalno 10 odsto. Ako je u računu već navedena stavka “servis čardž” (service charge), bakšiš nije obavezan, odnsono može da bude i manji. U pabu se za šankom ne daje bakšiš, a ako želite da nagradite barmena, ponudite da mu platite piće.

Za nošenje kofera se daje bakšiš od jedne funte, a račun u taksiju se zaokružuje naviše.

Italija: U restoranima bakšiš nije uobičajen. Na računu se često javlja stavka “coperto”, koja pokriva i cenu usluge. Ako ste naročito zadovoljni, možete da ostavite nekoliko novčića na stolu. U espreso barovima za tu svrhu postoje tacne, ili kasice-prasice.

U hotelu je uobičajeno da sobarica dobije bakšiš od 5 evra za nedelju dana, dok je u taksiju u redu ako račun zaokružite naviše.

Austrija: U restoranu i taksiju plaća se napojnica od 5 do 10 odsto iznosa računa, koja se naziva “šmat”. U hotelima je uobičajeno da nosaču date po evro za svaki komad prtljaga, a sobarici jedan do dva evra po danu. Novac se predaje lično, pre nego što se otputuje.

Portugalija i Španija: U restoranima se na stolu ostavlja bakšiš od 10 do 15 odsto iznosa računa. Veoma mali iznosi, kao što su novčići od dva ili pet centi, smatraju se vrlo neučtivim. U taksiju se cena vožnje zaokružuje naviše.

Skandinavija: U zemljama severne Evrope je u restoranima i hotelima usluga već uračunata u račun. I tu je, međutim, sasvim uobičajeno da se suma zaokruži naviše, a ako ste posebno zadovoljni, možete dodati još oko pet posto vrednosti iznosa.

Tajland i Malezija: Ovde su već u velikoj meri prihvaćeni zapadnjački običaji. U restoranima je uobičajen bakšiš od 10 odsto. Napojnica manja od 10 bata smatra se uvredom.

Turska: U restoranima se daje “bakšiš” od 10 odsto iznosa računa. Smatra se da je nepristojno uopšte ne dati napojnicu.

Za male suluge možete da ponudite cigaretu ili nešto slično. Sobarici i nosaču se daje bakšiš od 50 centi do jednog evra, a u taksiju se račun zaokružuje naviše.

SAD i Kanada: U restoranima je “tip” od 15 do 20 odsto iznosa računa obavezan, jer su plate tamošnjeg osoblja obično veoma niske. Nosaču se daje bakšiš od jednog kanadskog, ili od jednog do dva američka dolara po komadu prtljaga, a sobarici do jednog do dva dolara po danu. U taksiju je uobičajen bakšiš od oko 15 odsto cene vožnje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik