Korisnici interneta znatno manje anonimni nego što misle

Bez autora
Oct 12 2011

Korisnici interneta su znatno manje anonimni nego što to misle, pokazuju rezultati novog istraživanja, što je pojačalo pozive za uvođenje pravila koja bi zabranila praćenje po svetskoj mreži. Više od polovine od 185 najčešće posećivanih sajtova na internetu razmenjuju korisnička imena ili identifikacione podatke sa drugim sajtovima, utvrdila je Laboratorija za komputersku bezbednost sa Univerziteta Stenford."Gugl", "Fejsbuk", "Komskor", "Kvantkast" spadaju među sajtove koji primaju najviše korisničkih imena i identifikacionih podataka.

Korisnici interneta znatno manje anonimni nego što misleKorisnici interneta su znatno manje anonimni nego što to misle, pokazuju rezultati novog istraživanja, što je pojačalo pozive za uvođenje pravila koja bi zabranila praćenje po svetskoj mreži.

Više od polovine od 185 najčešće posećivanih sajtova na internetu razmenjuju korisnička imena ili identifikacione podatke sa drugim sajtovima, utvrdila je Laboratorija za komputersku bezbednost sa Univerziteta Stenford.

"Gugl", "Fejsbuk", "Komskor", "Kvantkast" spadaju među sajtove koji primaju najviše korisničkih imena i identifikacionih podataka.

Predsednik američke Federalne trgovinske komisije Džon Lajbovic izjavio je da će studija pomoći u naporima da se zaštiti privatnost korisnika na internetu i da se spreči sakupljanje ličnih podataka u svrhu reklamiranja.

Komisija je prošle godine predložila da se na internetu uvede opcija "ne prati me", koja bi ograničila mogućnost da reklamne kompanije sakupljaju informacije o korisnicima.

Lajbovic kaže da je osmislio sistem koji bi korisnici lako koristili, a kompanije morale da poštuju.

Džonatan Mejer, autor istraživanja, napomenio je da 61 odsto veb sajtova koje je analizirao dele podatke o svojim korisnicima sa drugim lokacijama na internetu.

"U mnogim slučajevima programeri ne razmišljaju o privatnosti. Životna činjenica je da će informacije uvek procuriti trećoj strani. Mislim da moramo da shvatimo da internet tako funkcioniše", izjavio je on.

Lajbovic je pozdravio odluku "Majkrosofta", "Mozile" i "Epla" da dodaju opciju "ne pratime" svojim čitačima interneta i izrazio nadu da će "Gugl" uskoro učiniti isto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik