Udaljeno ostrvo Somaroj, na Severu Norveške u Arktičkom krugu, po mnogo čemu je jedinstveno mesto na svetu.
Tokom leta, ostrvo Somaroj postaje pravi prirodni fenomen, jer na njemu Sunce ne zalazi oko 69 dana, preciznije od 18. maja do 26. jula.
A živeti na stalnom dnevnom svetlu znači da stvari funkcionišu malo drugačije na ovom, kako ga popularno zovu "Letnjem ostrvu".
Doduše, zimi je to potpuno drugačije iskustvo jer Sunce izlazi samo nekoliko kratkih sati, visi nisko na nebu i "baca" prekrasan zlatan sjaj na sve što dodirne i duge senke.
Osim što je potpuno normalno videti decu kako se igraju na ulici ili prijatelje kako uživaju uz šoljicu čaja ili kafe u dva sata ujutro, na Suncu, ovde niko ne nosi sat. Čak su mnogi svoje časovnike okačili na lokalne mostove, kao ukras i podsećanje da ljudima ovde protok vremena ne znači baš ništa.Na ostrvu živi oko 350 stanovnika, koji se mahom bave ribolovom i pre nekoliko godina su pokrenuli kampanju da se Somaroj zvanično proglasi zonom bez vremena.
"Sami ćemo da odučimo kada šta radimo. Kod nas je vreme veoma relativan pojam", rekli su tom prilikom.
O toj njihovoj nameri su izveštavali brojni lokalni, ali i svetski mediji, a onda su incijatori "priznali" da je to bio samo marketinški trik da privuku turiste.
Somaroj je ostrvo koje se nalazi u okrugu Tromso, kojeg mnogi nazivaju kapijom Arktika.
Do Tromsa se stiže avinom iz Osla, a odatle se automobilom putuje do Somaroja. Stiže se za nešto malo više od sat vremena.
Osim sauna i kupanja u nekom od brojnih fjordova, i to na "debelom" minusu", što je uobičajena stvar za Norvežane, na ostrvu možete da prošetate stazom sa koje se pruža prelep panoramski pogled na okolna ostrva i more.
Somaroj je malo ostrvo, idealno za istraživanje automobilom, a brojni putevi vode do zapanjujućih arktičkih belih plaža.
Ukoliko ga posetite zimi, jezero u Katfjordeidetu je zaleđeno i možete se uputiti na led - bez obzira da li ćete imati klizaljke ili samo čizme, provod je zagarantovan.
Ako imate sreće i nebo bude vedro, uz pravi KP indeks i nivoe solarnog vetra (proverite aplikaciju Mi Aurora Forecast) onda biste mogli da budete svedoci veličanstvenog i jednog od najvećih svetskih prirodnih fenomena - kada pulsirajuće zeleno svetlo u talasima obasja celo nebo.
Naravno, reč je o jednom od najmagičnijih prirodnih fenomena poznatim pod imenom aurora borealis ili severno svetlo.