Nasa će plaćati privatnim kompanijama za stene i kamenje sa Meseca

Bez autora
Sep 13 2020

Agencija Nasa je objavila da želi da pokrene kupovinu stena sa Meseca od privatnih kompanija, i tako pokrene rudarske operacije na Zemljinom satelitu.

Svemirska agencija već prikuplja ponude i informacije od kompanija o tome kako će se sakupljati stene sa Meseca, i na koji način će se koristiti roboti u te namene.

U Nasi potom planiraju da kupe najpre uzorke u količini od 50 do 500 grama po ceni između 15.000 i 25.000 američkih dolara.

Prikupljanje lunarnih stena i prenos vlasništva na Nasu dokaz su održivosti koncepta za obavljanje svemirske trgovine na Mesecu, poručuju iz Nase.

Drugim rečima, inicijativa će pomoći da se uspostave rani principi o tome kako će funkcionisati rudarske operacije među „svemirskim preduzetnicima", što bi moglo pomoći u održavanju budućih misija astronauta.

Nasa želi preuzimanje i prenos vlasništva pre 2024. godine, kada planira da ljude pošalje na Mesec.

Svaka kompanija moraće Nasi da pruži slike kolekcije prikupljenih stena, kao i podatke o lokaciji sa koje potiču.

Uzorak stena mora da bude težine između 50 i 500 grama, a Nasa će naknadno propisati tačne metode prikupljanja.

„Svoju politiku sprovodimo u praksi da podstaknemo novu eru istraživanja i otkrića koja će biti od koristi čitavom čovečanstvu", rekao je Nasin službenik Džim Brajdenstin.

Da bi poslovala sa Nasom, kompanija bi trebalo da sakupi malu količinu mesečevog tla ili stena sa bilo kog mesta na Mesečevoj površini.

Posle izvršenog prenosa vlasništva nad mesečevim stenama na Nasu, materijal postaje jedino vlasništvo svemirske agencije za Nasine sopstvene potrebe.

„Oni plaćaju kompaniji da im proda kamen poput bilo kog drugog proizvoda", rekla je Džoan Gabrinovic, bivša glavna urednica časopisa Journal of Space Law, u intervjuu za Rojters.

Kompanijama bi se platilo 20 procenata unapred , a ostatak u etapama, kako napreduje posao.

„Nasa će na kraju kupiti više vrsta resursa, poput leda koji će možda biti otkriven na Mesecu, rekao je Brajdenstin.
Led kao posebno važna priča

Na primer, takav led bi mogao da posluži za obezbeđivanje pijaće vode u budućoj bazi na Mesecu.

Razbijanje molekula vode takođe bi moglo pomoći u stvaranju raketnog goriva za dalje putovanje do Marsa, što se Nasa nada da će postići u narednoj deceniji, prenosi Dejli mejl.

„Podnošenje zahteva predstavlja bazu za otvorenu konkurenciju, koja nije ograničena na američke kompanije, a agencija može izabrati jednu ili više kompanija", dodao je Brajdenstin.

„Mogućnost korišćenja resursa na licu mesta, biće neverovatno važna stvar tokom budućih misija na Mars, zbog čega je važno razvijati tehnologiju i sticati iskustvo u tom polju, naročito kada je reč o Mesecu", navode u Nasi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik