Naučnici ogorčeni – na aukciji prodat skelet dinosaurusa za šest miliona dolara

Bez autora
Jul 30 2022

Drevni skelet gorgosaurusa prodat je na aukciji za nešto više od šest miliona dolara. Ko god da ga je kupio, što je trenutno nepoznato, sada će, takođe imati neobičnu priliku da mu nadene ime.

Ovo je jedini primerak ove vrste dinosaurusa koji je postao privatno vlasništvo, što paleontolozi smatraju pogubnim za nauku.

Kako su naveli u Aukcijskoj kući „Sotbis“ skelet gorgosaurusa je star oko 77 miliona godina, a inače je u pitanju srodnik ubojitog tiranosaurusa reksa, samo još brži i sa jačim ugrizom. Aukcionri su očekivali da će ponude ići i do osam miliona dolara. Fosil je otkriven 2018. na privatnom zemljištu na geološkoj formaciji Džudit River u američkoj državi Montani i sastoji se od 79 koštanih elemenata.

Svi ostali poznati skeleti gorgosaurusa nalaze se u muzejskim zbirkama, što ga čini jedinim primerkom te vrste koji će biti privatno vlasništvo – što neki naučnici smatraju krajnje problematičnim.

Visok nešto više od 2,8 metara i dug 6,7 metara, gorgosaurus je bio mesožder koji je nastanjivao predele današnjih Sjedinjenih Država i Kanade tokom kasnog perioda krede. Kao i ti-reks, gorgosaurus je veliki gmizavac i ima slične karakteristike, kao što je ogromna glava sa desetinom oštrih, zakrivljenih zuba i dva mala prednja uda.

„Kao najveći predator svog vremena, pretpostavlja se da je lovio u čoporima od po četvoro, gorgosaurus je bio dominantna sila i jedinstvena grabljivic“, navodi „Sotbi“. Ime ove vrste dinosaurusa potiče od grčkih reči i znači „žestoki gušter“.

Da li je etično da se trguje fosilima

Prodaja gorgosaurusa je već druga prodaja fosilizovanog skeleta dinosaurusa održana u „Sotbiju“. Godine 1997. aukcijska kuća je prodala fosil ti-reksa nazvanog Sju, jedan od najvećih i najkompletnijih fosila dinosaurusa ikada pronađenih, Fild muzeju u Čikagu za 8,36 miliona dolara. Primerak je dobio ime po Sju Hendrikson, koja je otkrila ovaj značajan nalaz. Iskopana u Južnoj Dakoti, Sju je u to vreme bila najvredniji fosil koji je ikada prodat na aukciji.

I ova aukcija je u svoje vreme bila jako kontroverzna. Još tada je  Džon V. Hoganson, paleontolog emeritus Geološkog zavoda Severne Dakote, pisao o negativnom uticaju na naučni napredak „rastućeg međunarodnog tržišta fosila i profitiranja na njihovoj prodaji“.

„Naučna paleontološka zajednica je sa zabrinutošću očekivala aukciju ti-reksa zbog neizvesnosti da li će važan primerak završiti u privatnoj kolekciji, zbog čega bi bio nedostupan za naučno proučavanje i javno prikazivanje, ili u javnom vlasništvu države“, napisao je profesor. „Najveću zabrinutost je izazivao strah kakav bi efekat prodaja imala na paleontologiju“.

Sten, najkompletniji kostur tiranosaurusa reksa na svetu, postavio je novi svetski rekord 2020. godine kada je prodat za 31,8 miliona dolara na aukciji u „Kristiju“. U vreme prodaje, paleontolozi su se ponovo uplašili da će i ovaj fosil biti izgubljen za nauku, ali ubrzo je Odeljenje za kulturu i turizam Abu Dabija otkrilo planove da Sten bude glavna atrakcija u novom Muzeju prirodne istorije, čiji se otvaranje očekuje 2025. godine.

Kako Sju ostaje izložena javnosti u Fild muzeju, Sten čeka stalni dom, a skelet gorgosaurusa je prodat, neki naučnici nisu srećni što se ovaj trend nastavlja.

„Lično mislim da ovo nikako nije dobro“, kaže dr Dejvid Poli, profesor i šef katedre na Univerzitetu u Indijani. „Iako u Sjedinjenim Državama nije zakonski regulisano kome pripadaju fosili otkriveni na privatnom zemljištu, moja dužnost kao naučnika je da skrenem pažnju da su fosili važni za sve nas i da bi morali da budu javno vlasništovo“.

Po zakonu sve što se nađe na privatnom zemljištu pripada vlasnicima koji sa tim mogu da rade šta im je volja, dok o fosilima koji su pronađeni na javnim površinama, o tome brigu vodi savezna vlada i u suštini su javno vlasništvo, naglašava prof. Poli.

„Tužno mi je da postoji cena za dinosauruse“, ali „nije sve tako crno-belo“, smatra dr Gregori Erikson, profesor anatomije i paleobiologije kičmenjaka na Državnom univerzitetu Floride. „Postoje muzeji koji mogu da kupe primerke na komercijalnom tržištu“.

„Ovo je vrli novi svet za nauku“, smatra paleontolog Stiv Brusat, profesor i šef katedre za paleontologiju i evoluciju na Univerzitetu u Edimburgu. „U svetu gde skeleti dinosaurusa donose milione, šta onda preostaje naučnicima i muzejima, koji ne mogu da priušte tako naduvane cene?“.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik