Konačno imamo naučno potkrepljen razlog da rezervišemo odmor na vodi.
Krstarenje, prema tvrdnjama naučnika, nije samo odličan način da se opustimo i istražimo različite destinacije, već je dobro i za naš mozak.
Bilo da hodamo po pesku, sedimo u čamcu na njegovoj površini, ronimo ispod talasa ili ga samo posmatramo ili meditiramo kraj njega, more nam omogućava da svoje mentalne borbe ostavimo po strani i osećamo se slobodnim, prenosi rts.
Zašto more privlači čoveka tako snažno
Ljudske suze i znoj toliko su sličnog sastava kao slana morska voda da postoji iznenađujuća srodnost i između toga kako funkcionišu elementi mora i našeg tela. Ova veza čak ima i ime: biofilija. Hipoteza o biofiliji je jedna od tri glavne teorije koje objašnjavaju zašto more toliko privlači čoveka.
Druge dve su teorija oporavka od psihofiziološkog stresa i teorija vraćanja pažnje. Ove ideje se međusobno ne isključuju i sve tri doprinose osećaju blagostanja koje nam pruža more.
More nam može pomoći da pronađemo ono što psiholozi nazivaju "obnavljanjem", a ovaj osećaj blagostanja je nešto što se često borimo da samostalno pronađemo. To beskonačno plavetnilo može biti moćno sredstvo u smanjenju stresa i poboljšanju našeg raspoloženja.
Naša povezanost sa prirodom pomaže nam da svoje brige stavimo u perspektivu – na ovaj način ponovo uspostavljamo punu pažnju tako što se uklanjaju preokupacije koje dominiraju našom pažnjom u svakodnevnom životu.
Međutim, rezultati novog istraživanja pokazali su da odlazak na putovanje morem ili okeanom, to jest krstarenje može imati različite kognitivne prednosti. Analiza sprovedena na kruzeru Kraljica Meri 2, kompanije Kunard, tokom jednog od njegovih transatlantskih putovanja od Sautemptona do Njujorka, pokazala je da samo pet dana na moru može poboljšati pamćenje, logičko rasuđivanje, perceptivne sposobnosti i rešavanje problema 26 odsto.