Naučnici smislili kako da ohlade planetu

Bez autora
Sep 04 2011

Možda će vam zvučati kao plan Džejmsa Bonda da spase planetu, ali naučnici su došli na ideju kako da umanje refleksiju sunčevih zraka kako bi usporili proces globalnog zagrevanja i barem malo ohladili planetu. Na polju geoinženjeringa britanski stručnjaci rade već dugo, planirajući kako da balon pun helijuma uzdignu u nebo i ispumpaju hemijske čestice u stratosferu.Oni se nadaju da će kapljice i aerosoli sulfata reflektovati sunčevu energiju nazad u svemir, sprečavajući tako da zagrevaju zemlju.

Naučnici smislili kako da ohlade planetuMožda će vam zvučati kao plan Džejmsa Bonda da spase planetu, ali naučnici su došli na ideju kako da umanje refleksiju sunčevih zraka kako bi usporili proces globalnog zagrevanja i barem malo ohladili planetu.

Na polju geoinženjeringa britanski stručnjaci rade već dugo, planirajući kako da balon pun helijuma uzdignu u nebo i ispumpaju hemijske čestice u stratosferu. Oni se nadaju da će kapljice i aerosoli sulfata reflektovati sunčevu energiju nazad u svemir, sprečavajući tako da zagrevaju zemlju.

Pre nego što krenu sa realizacijom projekta „Spice” (Stratospheric Particle Injection For Climate Engineering) tim će morati da napravi niz probnih testova nove tehnologije. Tačnije, manji balon će ovog oktobra sa tajne lokacije da ubrizga vodu u atmosferu, kako bi mogli da prate šta će se dalje dešavati.

Projekat vredan 1,6 miliona britanskih funti koji je podržala britanska kraljevska porodica biće testiran uzdizanjem balona na visinu dva puta veću od one na kojoj lete avioni, a biće težak kao nekoliko dvospratnih autobusa.

- Helijumski balon će imati od sto do dvesta metara u prečniku. To je otprilike veličina „Vembli” stadiona - izjavio je Hju Hant, predavač na Oksford univerzitetu za list „Gardijan”.

- Ono što je zapanjujuće je to što ćemo jednim dugmetom kontrolisati količinu čestica koje se ubrizgavaju u stratosferu - dodaje na naučnik.

Testovi su zakazani za oktobar, a udruženja za zaštitu životne okoline tvrde da ubrizgavanje čestica može da bude opasno po eko-sistem, jer može da utiče na količinu padavina, koje će dalje uticati na useve i mnoge druge stvari.

- Ideja ubrizgavanja sulfata u stratosferu planira se već neko vreme, i nije neostvariva, baš kao i postavljanje velikih ogledala koja bi napravila isto odbijanje sunčevih zraka, ali problem je što se nikada ne zna šta bi bilo sa vremenskim prilikama, jer je vreme jedna kompleksna stvar - izjavio je Majk Čajlds istraživač iz grupe “Prijatelji Zemlje” za „MejlOnlajn”, i dodao da niko još uvek ne može da predvidi tačne vremenske promene za sledeći meseci, ponekad ni za sledeći dan, a kamoli za ovakvo nešto.

- Čak iako namera hlađenja zemlje uspe, to ne bi bio magičan metak. I dalje ne bismo mogli da rešimo problem sa podizanjem nivoa mora. Upali smo u rupu koja postaje sve dublja, ali napredak tehnologije omogućava istraživanje novih opcija - optimističan je Majkl Čajlds.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik