Oslo je najskuplji grad na svetu, ispred Ciriha i Tokija, ali dobro plaćeni stanovnici švajcarskoj finansijskog središta imaju i najveću kupovnu moć. Studijom tradicionalne godišnje studije su obuhvaćena 72 grada u svetu, i u njoj se upoređuju cene "korpe" 122 proizvoda i usluga, uz uzimanje u obzir i fluktuacija valuta.Indeks troškova života se izračunava tako što se cene obuhvaćenih proizvoda i usluga dele sa visinom neto satnice zaposlenih na 15 sektora.
Oslo je najskuplji grad na svetu, ispred Ciriha i Tokija, ali dobro plaćeni stanovnici švajcarskoj finansijskog središta imaju i najveću kupovnu moć, ukazuju rezultati švajcarske banke UBS.
Studijom tradicionalne godišnje studije su obuhvaćena 72 grada u svetu, i u njoj se upoređuju cene "korpe" 122 proizvoda i usluga, uz uzimanje u obzir i fluktuacija valuta, prenela je novinska agencija Rojters.
Indeks troškova života se izračunava tako što se cene obuhvaćenih proizvoda i usluga dele sa visinom neto satnice zaposlenih na 15 sektora.
Utvrđeno je da je u Tokiju potrebno raditi devet minuta da bi se zaradio jedan "big mek", dok je u Najrobiju za njega potrebno raditi 84 minuta.
Stanovnici Ciriha treba da rade 13 minuta da bi zaradili "big mek", ali su ostali proizvodi u Cirihu relativno jevtiniji nego u glavnom gradu Japana.
Radnik u Cirihu treba da radi 22 sata da bi kupio ajfon, dok u Manili za ovakav telefon treba raditi čak 20 puta duže.
Za jedan "big mek" se u Istanbulu radi 42 minuta, u Šangaju 29, a u Njujorku i Hongkongu po 10 minuta.
Najjeftiniji gradovi za život su Nju Delhi i Mumbai u Indiji.
Njujork je na šestom mestu po skupoći, Moskva na 40, a Šangaj na 49. mestu.
Najmanje časova na poslu provode stanovnici Pariza, Liona i Kopenhagena.
Najviše rade stanovnici azijskih, afričkih, bliskoistočnih i južnoameričkih gradova - preko 2.000 sati godišnje.