Zamislite da imate moć da slike sa svog TV ekrana možete da uzmete u ruke i menjate im oblik po svojoj želji, rastežete ih, gužvate, igrate se sa njima. Izgleda kao scena filma naučne fantastike, ali upravo sve ovo ćete uskoro moći da radite u sopstvenom domu pomoću nove japanske tehnologije 3D televizije.Japanski istraživači razvili su prvi svetski 3D sistem televizije pomoću koga možete da dodirujete i pomerate slike sa ekrana. Šest kamera sa pokretnim detektorima prate gledaočeve prste, a male štipaljke koje su postavljene na oba kažiprsta vibriraju kada dodirujete ekran.
Zamislite da imate moć da slike sa svog TV ekrana možete da uzmete u ruke i menjate im oblik po svojoj želji,
rastežete ih, gužvate, igrate se sa njima. Izgleda kao scena filma naučne fantastike, ali upravo sve ovo ćete uskoro moći da radite u sopstvenom domu pomoću nove japanske tehnologije 3D televizije.
Japanski istraživači razvili su prvi svetski 3D sistem televizije pomoću koga možete da dodirujete i pomerate slike sa ekrana. Šest kamera sa pokretnim detektorima prate gledaočeve prste, a male štipaljke koje su postavljene na oba kažiprsta vibriraju kada dodirujete ekran. Tako ova tehnologija omogućava korisnicima da manipulišu 3D slikama, dajući im osećaj da ih pomeraju, stiskaju ili rastežu. Kamere su postavljene pod takvim uglom da ne postoje mrtve tačke, odnosno korisnik može da menja oblik slike kako god poželi. Proboj aparata koji omogućava ovakvo manipulisanje slikama zove i3Spejs i delo je naučnika sa Nacionalnog instituta napredne industrijske nauke i tehnologije u Japanu. Jedan od članova japanskog istraživačkog tima već je demonstrirao kako radi prva ovakva 3D televizija na svetu koja dozvoljava gledaocima da dodirnu, uštinu ili bocnu slike koje izgledaju kao da plove ispred njih.
On je objasnio kako ovaj sistem prepoznaje korisnikove pokrete na osnovu kojih nudi iluziju korišćenja čula dodira. Na demonstraciji je prikazana 3D slika Zemlje koju su spljoštili kao mekanu gumenu loptu, a onda rastegli preko celog ekrana. Tim veruje da bi aparat i3Spejs mogao da bude koristan za hirurge koji vežbaju tehnike pre operacije, a takođe bi mogao da ima veliki potencijal i u video igrama. Ova tehnologija biće predstavljena do kraja godine na najvećoj konferenciji za programere video igara u Japanu.