Izrael je postao prva zemlja u kojoj je zakonski zabranjena prodaja krzna modnoj industriji. Međutim zakon još juvek dozvoljava uvoz obrednih šubara koje nose pripadnici jevrejske zajednice Haredi.
Kada je ministarka za zaštitu životne sredine Izraela, Gila Gamliel, potpisala zakon, odmah se oglasila Organizacija za zaštitu životinja PETA i pozdravila odluku Izraela „da postane prva zemlja na svetu koja je zabranila prodaju krzna“.
„Ova istorijska pobeda će zaštititi nebrojene lisice, kune, zečeve i mnoge druge životinja koje su ubijane samo zbog njihove kože. Industrija krzna uzrokuje smrt stotina miliona životinja širom sveta i donosi neopisivu okrutnost i patnju“, istakla je ministarka Gamliel po potpisivanju zakona.
Ministarka je dodala i da je korišćenje kože i krzna divljih životinja za modnu industriju nemoralno i nepotrebno, jer luksuzne bunde ne mogu sakriti industriju brutalnih ubistava.
„Potpisivanjem ovih propisa izraelsko modno tržište će postati ekološki prihvatljivo i odgovorno u zaštiti životinja“, naglasila je Gamliel.
Odluku je pozdravila nevladina organizacija za zaštitu životinja „Enimals nau" (Animals Now) koja je ovo nazvala „istorijskom prekretnicom“ koja će „nebrojene životinje spasti pakla industrije krzna“.
„Godinama se borimo da zabranimo prodaju krzna modnoj industriji, a od samog početka je 86 odsto ljudi u Izraelu to podržalo“, stoji u saopštenju Organizacije.
Zahvalili su se i ministarki Gamliel i Talu Giboiju, premijerovom savetniku za prava životinja, kao i partnerima u doguogišnjoj borbi „Pustite životinje da žive" i Međunarodnoj koaliciji za borbu protiv prodaje krzna.
Mada je američka savezna država Kalifornija sličnu zabranu donela 2019. godine, Izraelu je pripala titula prve zemlje na svetu koja je zabranila trgovinu krznom.
Još u oktobru kada je ministarka Gamliel prvi put pedstavila novi zakon, jasno je naglašeno da će dozvole za trgovinu krznom biti i dalje izdavane, ali samo u određenim slučajevima.
Dozvole izdaje Uprava za prirodu i parkove i po novom zakonu dozvolu mogu da izdaju samo u slučajevima: „naučnog istraživanja, obrazovanja, nastave i u verske svrhe i za tradicionalne obrede“.
Ovaj izuzetak je pre svega napravljen zbog zajednice ortodoksnih Jevreja, Hareda, koji tokom obreda nose krznene kape, štrejmele.