„Ruska baza” u Nišu operativna u avgustu

Bez autora
Jun 30 2010

Regionalni centar za vanredne situacije u Nišu, specijalizovan za gašenje požara iz vazduha, biće operativan tokom avgusta. Na aerodromu „Konstantin Veliki” biće stacionirane letelice ruskog ministarstva za vanredne situacije, zbog čega se o ovom projektu govorilo i kao o „ruskoj bazi”. Centar je zapravo regionalni i isključivo civilni, na aerodromu će se nalaziti avioni i helikopteri koji se inače redovno angažuju u ovom delu Evrope. Broj i vrsta vazduhoplova biće naknadno utvrđeni. Centar u Nišu biće operativan u avgustu, u septembru će ministri Dačić i Šojgu potpisati dopunu već postojećeg sporazuma. Današnji dan je od izuzetnog značaja za Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije – na snagu stupa Zakon o vanrednim situacijama, što je pravna osnova za istorijsku reformu ove oblasti u Srbiji. Pripremili su 10 uredbi i 11 pravilnika koji će omogućiti sprovođenje ovog zakona.

„Ruska baza” u Nišu operativna u avgustuRegionalni centar za vanredne situacije u Nišu, specijalizovan za gašenje požara iz vazduha, biće operativan tokom avgusta, kaže za „Politiku” Predrag Marić, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije.

Na aerodromu „Konstantin Veliki” biće stacionirane letelice ruskog ministarstva za vanredne situacije, zbog čega se o ovom projektu govorilo i kao o „ruskoj bazi”. Centar je zapravo regionalni i isključivo civilni, na aerodromu će se nalaziti avioni i helikopteri koji se inače redovno angažuju u ovom delu Evrope.

– Broj i vrsta vazduhoplova biće naknadno utvrđeni. Centar u Nišu biće operativan u avgustu, u septembru će ministri Dačić i Šojgu potpisati dopunu već postojećeg sporazuma – objašnjava Marić.

Današnji dan je od izuzetnog značaja za Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije – na snagu stupa Zakon o vanrednim situacijama, što je pravna osnova za istorijsku reformu ove oblasti u Srbiji.

– Pripremili smo 10 uredbi i 11 pravilnika koji će omogućiti sprovođenje ovog zakona – kaže Marić.

Lokalne samouprave imaće jasno određene obaveze kada je reč o oblasti zaštite i spasavanja, osnovaće se štabovi za vanredne situacije na opštinskom, okružnom i republičkom nivou. Preciziraće se ovlašćenja preduzeća, poput građevinskih, koja raspolažu tehničkim sredstvima i ljudstvom koji mogu biti angažovani na saniranju vanrednih situacija, i to na osnovu ugovora. Uvodi se dugo najavljivani jedinstveni broj za hitne pozive 112, s tim što bi u Beogradu trebao da bude u funkciji do kraja godine, a kasnije i u drugim krajevima Srbije.

Osim profesionalnih vatrogasno-spasilačkih jedinica, razradiće se i efikasan sistem civilne zaštite. U nadležnost Sektora za vanredne situacije prešao je i sistem za uzbunjivanje, a inspektori ovog državnog organa kontrolisaće i objekte JP „Skloništa Srbije”.

– Planiram da sa saradnicima održim sastanke sa predstavnicima opština i gradova da bismo ih informisali kako treba da sprovode zakon. Mnogi nisu svesni svojih obaveza, ali sa nekima gradovima, kao što su Niš i Kruševac, sarađivali smo odlično i do sada. I u Beogradu na ovim pitanjima sarađujemo sve bolje – objašnjava Marić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik