Do 2023. moguć oporavak privrednog rasta u RS

Bez autora
Dec 14 2020

U Republici Srpskoj od 2021. do 2023. godine može se očekivati oporavak privrednog rasta po stopama 2,6, te 3,2 i tri odsto respektivno, kao rezultat oporavka domaće tražnje, postepenog oporavka izvozne tražnje i pozitivnog efekta investicija, ističe se u Prijedlogu programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2021-2023. godine.

"Očekivani rast privredne aktivnosti u zemljama okruženja, iako nižeg intenziteta, omogućiće pozitivna kretanja u spoljnotrgovinskoj razmjeni i odraziće se na rast industrijske proizvodnje, posebno prerađivačke industrije, koja je izvozno orijentisana", piše u dokumentu koji bi po hitnom postupku Narodna skupština Republike Srpske trebala da razmatra na predstojećoj posebnoj sjednici.

U Prijedlogu programa ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2021-2023. godine naglašava se da se može očekivati oporavak energetskog sektora.

"Rast industrije omogućava veća ulaganja, kao i povećanje broja zaposlenosti, a to će uz rast ličnih primanja omogućiti rast domaće potrošnje. Planirana investiciona ulaganja bi, takođe, trebala da doprinesu ukupnom privrednom rastu", navodi se u dokumentu.

U periodu 2021-2023. godine biće nastavljene inicijative i reformski procesi koji su započeti u prethodnom vremenu.

U Prijedlogu programa se pojašnjava da je riječ o kompleksnim i opsežnim višegodišnjim reformskim procesima, čije sprovođenje će doprinijeti realizaciji glavnih ciljeva politika Vlade Republike Srpske datih u sedam prioritetnih oblasti, a koje su definisane nakon identifikacije ključnih prepreka za konkurentnost i inkluzivni rast.

Strukturne mjere odnose se na reformu tržišta energije i transporta, reformu tržišta električne energije, poljoprivredu, industriju i usluge, unapređenje konkurentnosti poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, te poslovno okruženje i smanjenje neformalne ekonomije.

Posebna sjednica Narodne skupštine zakazana je za srijedu, 16. decembar.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik