Agencija za sigurnost hrane BiH kategorisala je bamiju s područja Brčko distrikta BiH oznakom geografskog porijekla "Bamija iz Brčko distrikta BiH“, čiji je certifikat danas i zvanično uručen proizvođačima bamije.
Savo Lukić u ime Udruženja "Voćni klub“ Brčko koji je i podnio zahtjev za dobijanje certifakata u ime proizvođača bamije o geografskom porijeklu, kaže da će promocija ove biljke ne samo pomoći proizvođačima nego i BiH u smislu promocije geografskog porijekla bamije.
- Sljedeći korak će biti da se bamija prepozna i u Evropi kako bi pokazali da smo ozbiljni proizvođaći bamije u BiH te pomogli u promociji ove kulture - kaže Lukić.
Jedan od proizvođača bamije iz Brčkog Ševko Karamović kaže da 33 godine proizvodi ovu kulturu koju je sasvim slučajno zasadio i vidio da od nje može dobro popuniti kućni budžet, prenosi Fena.
- Kada krene berba svaki dan se mora biti kod kuće kako bi se maksimalno posvetilo ovoj biljci. Mi prodamo sve što proizvedemo. Mladi ljudi se slabo uključuju u proizvodnju bamije ali radićemo na tome da ih animiramo - kaže Karamović i dodaje da im ovaj certifikat trenutno ne donosi ništa ali u budućnosti bi mogao poslužiti kao podstrek za bolji podsticaj u poljoprvredi za proizvodnju ove biljke.
Dragan Brenjo iz Agencije za sigurnost hrane BiH kaže da je danas uručena oznaka za bamiju o geografskom porijeklu koja je prepoznata u EU.
- Ova oznaka znači da je u njoj definisano sve, a to je da se može proizvoditi na geografskom području Distrikta, da je proizvodnja standardizovana, da se proizvodi ručno i niže u nizove do 1,2 metra na posebnom pamučnom koncu i da se ne smije staviti na tržište ako ima viška vlage - navodi Brenjo.
Mnogi nisu znali da se bamije proizvodi u Brčkom i sada će dobijanjem ovog certifikata znati njeno porijeklo i način proizvodnje što donosi i određenu sigurnost u upotrebi.
Predsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH Damir Bulčević izrazio je zadovoljstvo što je jedan od proizvoda iz Brčkog geografski zaštićen i što će se na taj način uticati na kvalitet proizvoda.
- Moramo se potruditi da kroz podsticajnu politiku povedemo računa da ove autohtone poljoprivredne proizvode zaštitimo na dodatni način - kaže Bulčević.
Šef Odjeljenja za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo u Vladi Brčko distrikta Amir Softić rekao je novinarima da su proizvođači bamije vrijedno radili uz podršku resornog odjeljenja na dobijanju ovog certifikata.
- Podsticajne mjere koje Vlada Distrikta ima na raspolaganju će biti dodatno analizirane i vršimo analize zahtjeva koje dobijamo od proizvođača pa ćemo i izmjene Pravilnika o podsticajima takođe analizirati - kaže Softić.
Na području Brčko distrikta ima oko 30 proizvođača bamije uglavnom u selima oko Brčkog, a cijena jednog niza na pamučnom koncu dužine 1,2 metra košta osam KM.