Crnogorski poljoprivrednici, čija su gazdinstva proteklih godina često bila oštećena u naletima poplava, olujnih vjetrova, grada…, imaće priliku da osiguraju svoje usjeve, stoku i objekte pod povoljnijim uslovima. Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja subvencionisaće 50 odsto premije kod Lovćen osiguranja, a ugovor sa ovom osiguravajućom kućom trebalo bi da bude potpisan na Sajmu hrane u Budvi 20. marta. Lovćen osiguranje ponudiće tri vrste osiguranja – usjeva i plodova, zatim životinja, ali i poljoprivrednih objekata. Obuhvaćeno je i osiguranje plastenika, koji su u okolini Podgorice naročito stradali tokom februarskog snijega. Postojanje određenih standarda u izgradnji objekata i držanju životinja biće uslov, jer to, kako objašnjavaju iz Lovćena, smanjuje ionako visok rizik osiguranja poljoprivrede.
Crnogorski poljoprivrednici, čija su gazdinstva proteklih godina često bila oštećena u naletima poplava, olujnih vjetrova, grada…, imaće priliku da osiguraju svoje usjeve, stoku i objekte pod povoljnijim uslovima.
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja subvencionisaće 50 odsto premije kod Lovćen osiguranja, a ugovor sa ovom osiguravajućom kućom trebalo bi da bude potpisan na Sajmu hrane u Budvi 20. marta.
Lovćen osiguranje, kako je Pobjedi, saopšteno iz te kompanije, ponudiće tri vrste osiguranja – usjeva i plodova, zatim životinja, ali i poljoprivrednih objekata. Obuhvaćeno je i osiguranje plastenika, koji su u okolini Podgorice naročito stradali tokom februarskog snijega. Postojanje određenih standarda u izgradnji objekata i držanju životinja biće uslov, jer to, kako objašnjavaju iz Lovćena, smanjuje ionako visok rizik osiguranja poljoprivrede.
Standardi
- Osiguravaćemo samo plastenike i staklenike koji imaju metalnu konstrukciju i betonske temelje. Folija na plastenicima mora da se održava i mjenja u skladu sa preporukama proizvođača – poručuju iz Lovćena.
Iz osiguranja zaštićenih prostora, kako dodaju, mogu da se isključe rizici oluje i grada, a ukoliko se uključe, klijent u obračunatoj naknadi učestvuje sa 20 odsto obračunate štete.
Iz ove osiguravajuće kuće navode da imaju značajan broj zaključenih osiguranja poljoprivrede, ali ni približno koliko su imali prije dvadesetak godina.
- Ranije je Lovćen osiguravao najveći dio crnogorske poljoprivrede, ali je obim tog osiguranja godinama značajno opadao. U posljednje dvije decenije obim ovih osiguranja značajno opada, uglavnom zbog pada poljoprivredne proizvodnje, kupovne moći stanovništva… – navode iz ove osiguravajuće kuće.
S obzirom da je oblast poljoprivrede visoko rizična za osiguravajuće kuće, iz Lovćena napominju da je neminovno da se svaki konkretan rizik kompletno i temeljno pregleda.
- Spremni smo, svakako, da izađemo u susret svakom pojedinačnom zahtjevu ukoliko se zadovolje strogi standardi struke. Naši uslovi i tarife su u potpunosti usklađeni sa onima u vodećim evropskim kućama, koje imaju daleko više iskustva i obim ove vrste osiguranja – kažu iz Lovećena.
Još ponuda
Zbog dosadašnjeg malog ili nikakvog interesovanja poljoprivrednika da finansijski zaštite imovinu i uloženi trud, ostale, mlađe osiguravajuće kuće na prostoru Crne Gore nijesu imale tačno definisanu ponudu za osiguranje poljoprivrede.
Neke od njih, Sava Montenegro i Delta Generali voljni su da u narednom periodu sarađuju sa crnogorskim poljoprivrednicima. Osiguravajuće kuće "Uniqa" i "Swiss" nemaju takvu ponudu u Crnoj Gori.
Direktor Delta Generali osiguranja Dejan Bajić kaže da bi dobro rješenje bilo da je Ministarstvo ponudilo i ostalim osiguravajućim kućama u Crnoj Gori isti aranžman, kako bi svi zajedno napravili ponudu prema poljoprivrednicima.
Istorija šteta u posljednje dvije godine nije baš bila dobra, te osiguranje poljoprivrede nije lak teret za jednu kuću. Zajednička ponuda osiguravajućih društava u saradnji sa ministarstvom bila bi bolja varijanta za sve – kazao je Bajić i dodao da je Delta voljna da izađe u susret zainteresovanim poljoprivrednicima.
Dragana Drobnjak iz marketinga ,,Sava Montenegro ad osiguranja,, kaza je Pobjedi da ovo Društvo u svojoj ponudi ima osiguranje objekata čvrste gradnje koji se koriste u poljoprivredi, a da se priprema novi paket za poljoprivredu, koji će obuhvatiti i plastenike koji zadovoljavaju standarde izgradnje.
Za usjeve i plodove osnovni rizici grad, požar i grom
Usjevi i plodovi se u savremenoj praksi osiguravaju od tri osnovna rizika- grad, požar i udar groma.
Iz Lovćena navode da se pokriće može proširiti na proljećni mraz, oluju, poplave, posolicu, gubitak sjemenskog kvaliteta, pod uslovom da su usjevi i plodovi osigurani od osnovnih rizika.
U ponudi će biti i osiguranje usjeva i plodova u plastenicima i staklenicima, koji su napravljeni prema standardima.
Tarifni sistem "Lovćen" osiguranja nudi i ostale proizvode , kao što su osiguranje stabala voćaka i čokota vinove loze, usjeva i plodova posle izvršene žetve/berbe, zatim osiguranje plodova voća od gubitka kvaliteta i stonog grožđa od gubitka količine i kvaliteta.
Štale
Osiguranje objekata za smještaj životinja tarifira se prema građevinskoj kategoriji – masivna, mještovita i slaba. Tarifa zavisi i od klase zaštitnih mjera, koja se određuje u zavisnosti od dostupnosi i blizine vatrogasnih stanica. Osnovica za obračun premije je stvarna građevinska vrijednost objekta, a procjenu obavlja stručnjak Lovćena – objašnjavaju iz Lovćen osiguranja.
Životinje
Da bi poljoprivrednici mogli da osiguraju životinje uslov je da gazdinstvo ili farma na kojoj se drže i uzgajaju zadovoljava određene standarde. Ti standardi se tiču preventive i zdravstvene zaštite životinja, da su štale i ležišta propisno obezbjeđeni, higijena životinja na zavidnom nivou i da nema nadprosječne učestalosti obolijevanja.
Životinje se osiguravaju od osnovnih opasnosti – uginuće, klanje, ubijanje silom ili iz ekonomskih razloga, a sve pod uslovom da životinja ugine ili joj prijeti uginuće zbog nezgode ili bolesti.
Osnovno osiguranje može se proširiti na druge rizike, kao što su troškovi liječenja, nestanak i krađa životinja, odgovornost vlasnika životinja, gubitak priplodne sposobnosti i namjenske sposobnosti. Lovćen nudi i osiguranje životinja u karantinu, na sajmovima, u klaničnim i trgovinskim sabirališima…zatim pernatih životinja, riba, školjki, pčela…, ali i egzotičnih životinja.