Neadekvatno korišćenje sistema za navodnjavanje u Srbiji

Bez autora
Jun 09 2011

Procenat poljoprivrednih površina u Srbiji koje se nalaze pod intenzivnim navodnjavanjem daleko je od potreba agrara Srbije. Takvo stanje je pre svega nedostatak finansijskih sredstava, odnosno investicija, i neadekvatno korišćenje velikih sistema za navodnjavanje u Srbiji. Procenat površina u sistemu za navodnjavanje veoma je mali, ali postoje problemi u njegovom iskazivanju usled nepostojanja odgovarajuće metodologije, jer statistički podaci govore jedno, a praksa drugo. Integralno upravljanje vodama ključno je za razvoj poljoprivredne proizvodnje, najpre biljne, a potom i stočne produkcije, pa je neophodno da državni organi posvete odgovarajuću pažnju tom osnovnom resursu. Da bi stepen navodnjavanja bio podignut na odgovarajući nivo, neophodno je da država obezbedi finansiranje pod povoljnim uslovima svim zainteresovanima za ulazak u taj sistem, kao i da se postojeći veliki sistemi za navodnjavanje revitalizuju i ponovo stave u punu funkciju.

Neadekvatno korišćenje sistema za navodnjavanje u SrbijiProcenat poljoprivrednih površina u Srbiji koje se nalaze pod intenzivnim navodnjavanjem daleko je od potreba agrara Srbije.

Takvo stanje je pre svega nedostatak finansijskih sredstava, odnosno investicija, i neadekvatno korišćenje velikih sistema za navodnjavanje u Srbiji, izjavio je danas pomoćnik ministra poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Miloš Milovanović.

Procenat površina u sistemu za navodnjavanje veoma je mali, ali postoje problemi u njegovom iskazivanju usled nepostojanja odgovarajuće metodologije, jer statistički podaci govore jedno, a praksa drugo. Integralno upravljanje vodama ključno je za razvoj poljoprivredne proizvodnje, najpre biljne, a potom i stočne produkcije, pa je neophodno da državni organi posvete odgovarajuću pažnju tom osnovnom resursu.

Kako je Milanović istakao, da bi stepen navodnjavanja bio podignut na odgovarajući nivo, neophodno je da država obezbedi finansiranje pod povoljnim uslovima svim zainteresovanima za ulazak u taj sistem, kao i da se postojeći veliki sistemi za navodnjavanje revitalizuju i ponovo stave u punu funkciju.

Ova oblast regulisana je Zakonom o vodama koji je usvojen prošle godine, a za čiju je punu implementaciju rok dve godine.

Poljska želi da svoju podršku Srbiji u procesu evropskih integracija transformiše u konkretne aktivnosti. Cilj je da se Srbiji pruži pomoć u modernizaciji i izbegavanju “klopki” koje Poljska nije uspela da izbegne tokom procesa pristupanja EU.

Iskustva Poljske u oblasti upravljanja vodama veoma su dragocena za Srbiju, kako zbog reforme kroz koju su prošli poljoprivreda i agrobiznis te zemlje tokom procesa pridruživanja EU, tako i zbog efekata koje je ulazak Poljske u EU imao po zajedničku agrarnu politiku.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik