Niko neće voće

Bez autora
Aug 21 2011

Berba voća je u toku, rod je dobar, ali kupaca gotovo da nema. U Privrednoj komori Srbije očekuju da će posao krenuti i da je to samo trenutni zastoj. Od početka godine, izvoz voća i povrća dostigao je 253 miliona dolara. U odnosu na prošlo leto cene voća su prepolovljene, ponuda je velika, a potražnja mala. Interesovanje izvoznika je, takođe, smanjeno, a nakupci, kako kažu poljoprivrednici, hoće voće upola cene. Uprkos zastoju izvoza proizvođači veruju da će se uskoro pojaviti inostrani kupci. Oni koji imaju hladnjače, a takvih je nažalost vrlo malo, mogu i da čuvaju voće. Najviše hladnjača u Sremu, čak oko 60, ima u Novom Slankamenu. Njihov kapacitet je 1.000 vagona i ubrano voće skladišti se u ovim hladnjačama. Voćari strahuju da do kraja berbe neće imati dovoljno prostora da smeste sav rod breskve, nektarine i šljive...

Niko neće voćeBerba voća je u toku, rod je dobar, ali kupaca gotovo da nema. U Privrednoj komori Srbije očekuju da će posao krenuti i da je to samo trenutni zastoj. Od početka godine, izvoz voća i povrća dostigao je 253 miliona dolara.

U odnosu na prošlo leto cene voća su prepolovljene, ponuda je velika, a potražnja mala. Interesovanje izvoznika je, takođe, smanjeno, a nakupci, kako kažu poljoprivrednici, hoće voće upola cene.

"Kukuruz je dvadeset, dvadeset i četiri dinara koliko je i breskva. Nemamo kome da je prodamo, pa stoji u hladnjačama", kaže Miroslav Radomirović iz Novog Slankamena.

Uprkos zastoju izvoza proizvođači veruju da će se uskoro pojaviti inostrani kupci. Oni koji imaju hladnjače, a takvih je nažalost vrlo malo, mogu i da čuvaju voće.

Najviše hladnjača u Sremu, čak oko 60, ima u Novom Slankamenu. Njihov kapacitet je 1.000 vagona i ubrano voće skladišti se u ovim hladnjačama. Voćari strahuju da do kraja berbe neće imati dovoljno prostora da smeste sav rod breskve, nektarine i šljive.

Cene još uvek neizvesne

Jovanka Batalo iz Beške kaže da voće nisu prodali, jer cena nije poznata, a kada će prodaja krenuti još uvek ne znaju.

Nude se uglavnom skromne količine, jer poljoprivrednici nisu udruženi. Ni male specijalizovane voćarske zadruge ne mogu mnogo da urade jer rusko tržište traži velike količine voća dobrog kvaliteta i sigurnu isporuku.

Direktor Zemljoradničke zadruge "Slankamenka" Branko Maričić kaže da većih ugovora za sada nema, ali ima pregovora za konzumnu jabuku čija se cena još uvek ne zna.

U odnosu na prošlo leto, manji je izvoz voća na rusko tržište. Slična situacija je i u okolini Topole, i u Smederevskom kraju.

Dejan Delić iz Privredne komore Srbije kaže da očekuje da će trenutni zastoj u plasmanu voća na tržištu Ruske federacije biti premošćen i da će doći do značajnijeg rasta našeg izvoza s obzirom na stvarene dobre kontakte sa velikim trgovačkim lancima.

Prošle godine smo na tržište Ruske federacije izvezli voće u vrednosti od 74 miliona dolara. Dobri poznavaoci prilika, predviđaju da će ovogodišnji izvoz svežeg voća na to tržište s obzirom na dobar rod i kvalitet dostići i devedeset miliona dolara.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik