Globalna populacija pčela već decenijama beleži stalni pad, podstaknuta velikim korišćenjem pesticida, gubitkom staništa i klimatskim promenama.
Ipak, novi tehnološki razvoj mogao bi da donese iskorak u pčelarstvu i pomogne pčelarima da spreče masovno unišavanje svojih zajednica. Naime, istraživači sa Univerziteta Kalifornija u Riversajdu razvili su senzore toplote koji bi mogli značajno da smanje gubitke košnica i smanje troškove rada u komercijalnom pčelarstvu, piše Agroinform.
Rano otkrivanje problema u košnici
Tim naučnika razvio je sistem pod nazivom Electronic Bee-Veterinary (EBV), zasnovan na prediktivnim modelima za detekciju toplote.
Ovaj sistem omogućava pčelarima da na vreme prepoznaju kada temperatura u košnici dostigne kritične nivoe, što im omogućava da na vreme intervenišu.
EBV prati fluktuacije temperature u košnicama i šalje upozorenja ako temperatura ugrožava ravnotežu kolonije, bilo zbog loših vremenskih uslova, nestašice hrane, bolesti ili trovanja pesticidima.
"Predviđanje temperaturnih varijacija pomoći će pčelarima da preduzmu preventivne mere kako bi izbegli kolaps kolonije“, objašnjavaju istraživači.
Sistem koristi takozvani "faktor zdravlja" koji prikazuje stanje pčelinje zajednice na lestvici od nula do jedan. Ako se vrednost faktora smanji, to znači da je zajednica u opasnosti.
"Jednostavnost intervencije omogućava brže reakcije pčelara“, kaže Šamima Hosain, doktorantkinja informatike i glavna autorka studije.
Ovaj sistem, dodaje, već dugo je bio san mnogih pčelara, a sada bi mogao značajno da promeni način upravljanja košnicama.
Dalji razvoj sistema
Boris Baer, entomolog s UCR-a, smatra da bi EBV mogao da napravi revoluciju u pčelarstvu. "Do sada ovakva tehnologija nije bila potpuno integrisana u rad košnica, a sada bi mogla da bude ključna za smanjenje gubitaka u pčelarstvu“, ističe Baer.
Pomoću QR koda naučnici proučavaju život pčela
Trenutno, pčelari ručno proveravaju stanje svojih košnica, što može da odloži intervenciju. Sistem EBV, međutim, može da predvidi probleme nekoliko dana pre nego što se dogode, što omogućava pčelarima da na vreme preduzmu potrebne mere.
Hjoseung Kim, profesor elektrotehnike i računarskog inženjerstva na UCR-u, ističe da su komercijalno dostupni senzori preskupi za pčelare. "Želeli smo da stvorimo sistem koji bi koštao manje od 50 dolara po košnici“, objašnjava Kim.
Istraživači sada planiraju dalji razvoj sistema s automatskom klimatskom kontrolom, koja će moći da reguliše temperaturu u košnici bez potrebe za intervencijom pčelara.
"Trenutno možemo da šaljemo samo upozorenja, ali sledeći korak je razvoj sistema koji automatski greje ili hladi košnicu kad to bude potrebno“, dodaje Hosain.