Prvi plodovi malina već su ubrani u dragačevskom i ariljskom kraju, a proizvođači su nezadovoljni jer se, prema dosadašnjim najavama hladnjačara, za kilogram nudi se oko 100 dinara, što je ispod svih njihovih očekivanja. Za sada je sigurno da će ovogodišnji rod biti bolji nego lane, uz nešto slabiji kvalitet zbog vremenskih prilika i nepotpune primene agrotehničkih mera. Posla će u ovim malinarskim krajevima u sledećih mesec dana imati stotine berača. Prošle godine, samo u ovom selu na granici opština Arilje i Lučani, ubrano je 1. 800 tona malina sa oko 80 hektara starih i novih plantaža. Malinari su zabrinuti i zbog vremenskih prilika, plašeći se mogućeg grada, tim pre što većina zasada nije osigurana, a skupe protivgradne mreže su u ovom kraju prava retkost. Zbog nepovoljne otkupne cene mnogi od velikih proizvođača će većinu ubranih plodova, dok se ne ponudi povoljnija cena, zadržati u sopstvenim mini hladnjačama.
Prvi plodovi malina već su ubrani u dragačevskom i ariljskom kraju, a proizvođači su nezadovoljni jer se, prema dosadašnjim najavama hladnjačara, za kilogram nudi se oko 100 dinara, što je ispod svih njihovih očekivanja.
Za sada je sigurno da će ovogodišnji rod biti bolji nego lane, uz nešto slabiji kvalitet zbog vremenskih prilika i nepotpune primene agrotehničkih mera. Posla će u ovim malinarskim krajevima u sledećih mesec dana imati stotine berača.
Poljoprivrednik Vladan Stanković iz Mirosaljaca kod Arilja, gde se gajenjem maline bavi oko 250 domaćinstava, izjavio je za Tanjug da je takva cena neprihvatljiva kada se imaju u vidu narasli troškovi veštačkih đubriva, goriva, sredstava za zaštitu od bolesti i štetočina i radne snage.
Prošle godine, samo u ovom selu na granici opština Arilje i Lučani, ubrano je 1. 800 tona malina sa oko 80 hektara starih i novih plantaža.
Malinari su zabrinuti i zbog vremenskih prilika, plašeći se mogućeg grada, tim pre što većina zasada nije osigurana, a skupe protivgradne mreže su u ovom kraju prava retkost.
Zbog nepovoljne otkupne cene mnogi od velikih proizvođača će većinu ubranih plodova, dok se ne ponudi povoljnija cena, zadržati u sopstvenim mini hladnjačama.
Ostali su već izneli prve kolicine na pijace Požege, Užica, Čačka i drugih okolnih gradova. Na glavnoj čačanskoj tržnici kilogram maline jutros je prodavan za oko 150 dinara.