Svaki poljoprivrednik u Srbiji koji želi da mu država novčano pomogne moraće ubuduće da plati osiguranje. Zakonom će, naime, biti propisano da poljoprivredni proizvođači osiguraju svu opremu, ali i životinje, plodove i useve koji su delom nabavljeni ili proizvedeni od novca iz državne kase. Vlada priprema novi zakon o obaveznom osiguranju u poljoprivredi, koji će najverovatnije zaživeti tek iduće godine. Inače, da bi poljoprivrednik uopšte mogao da koristi državne subvencije, mora da bude registrovan. U Srbiji je trenutno registrovano 450.000 poljoprivrednih gazdinstava. Ove godine za subvencije je potrošeno 15 milijardi dinara, od kojih je 8,6 podmireno iz ovogodišnjeg agrarnog budžeta, a ostatak će biti pokriven iz budžeta za narednu godinu. Država trenutno pomaže registrovane poljoprivrednike koji žele da osiguraju svoju proizvodnju, tako što snosi 40 odsto iznosa premije osiguranja.
Svaki poljoprivrednik u Srbiji koji želi da mu država novčano pomogne moraće ubuduće da plati osiguranje, saznaju „Novosti“.
Zakonom će, naime, biti propisano da poljoprivredni proizvođači osiguraju svu opremu, ali i životinje, plodove i useve koji su delom nabavljeni ili proizvedeni od novca iz državne kase.
Kako nezvanično saznaju „Novosti“, vlada priprema novi zakon o obaveznom osiguranju u poljoprivredi, koji će najverovatnije zaživeti tek iduće godine. Inače, da bi poljoprivrednik uopšte mogao da koristi državne subvencije, mora da bude registrovan.
U Srbiji je trenutno registrovano 450.000 poljoprivrednih gazdinstava. Ove godine za subvencije je potrošeno 15 milijardi dinara, od kojih je 8,6 podmireno iz ovogodišnjeg agrarnog budžeta, a ostatak će biti pokriven iz budžeta za narednu godinu. Država trenutno pomaže registrovane poljoprivrednike koji žele da osiguraju svoju proizvodnju, tako što snosi 40 odsto iznosa premije osiguranja. Pre tri meseca država se ugovorom sa osiguravajućim kućama obavezala i da poljoprivrednim gazdinstvima koja kroz subvencionisane kredite nabavljaju stoku, potpuno pokrije premiju osiguranja, kako bi se unapredila stočarska proizvodnja.
U Srbiji ne postoje precizni podaci koliku štetu nad usevima su izazvale obilne padavine, dugotrajne suše i ostale vremenske nepogode. Prema nekim procenama, prirodne katastrofe uz nesreće koje je izazvao ljudski faktor, prošle godine su u svetu prouzrokovale gotovo 220 milijardi dolara ekonomskog gubitka, čak tri puta više nego 2009. godine.