Prolećna setva u Subotici biće obavljena na 53.600 hektara (ha), a do sada je posejano oko 10 odsto planiranih površina. Plan ovogodišnje setve predviđa da u Subotici i okolini bude posejano 39.810 ha kukuruza, 8.300 ha suncokreta, 2.200 ha suncokreta, 1.200 ha soje i 2.090 ha pod ostalim kulturama u koje spadaju ovas, raž, krmno bilje i druge kulture. Plan ovogodišnje setve je na nivou višegodišnjeg proseka, s tim da će ovog proleća setvena površina biti manja za 1.500 hektara, jer je jesenas posejano više pšenice nego što je planirano. Kod kukuruza je primećeno blago smanjenje planiranih površina u odnosu na višegodišnji prosek. Razlog za tako nešto leži u poštovanju plodoreda, jer su prošle godine kukuruzne zlatice bile prisutnije na površinama gde se nije vodilo računa o plodoredu. Nasuprot tome, kod poljoprivrednika vlada veće interesovanje za suncokretom.
Prolećna setva u Subotici biće obavljena na 53.600 hektara (ha), a do sada je posejano oko 10 odsto planiranih površina, rečeno je danas Tanjugu u Službi za privredu, poljoprivredu i lokalni ekonomski razvoj Subotice.
Plan ovogodišnje setve predviđa da u Subotici i okolini bude posejano 39.810 ha kukuruza, 8.300 ha suncokreta, 2.200 ha suncokreta, 1.200 ha soje i 2.090 ha pod ostalim kulturama u koje spadaju ovas, raž, krmno bilje i druge kulture.
"Plan ovogodišnje setve je na nivou višegodišnjeg proseka, s tim da će ovog proleća setvena površina biti manja za 1.500 hektara, jer je jesenas posejano više pšenice nego što je planirano", rekao je šef Službe za privredu, poljoprivredu i lokalni ekonomski razvoj Subotice Mirko Ostrogonac.
Ostrogonac je rekao da je kod kukuruza primećeno blago smanjenje planiranih površina u odnosu na višegodišnji prosek.
"Razlog za tako nešto leži u poštovanju plodoreda, jer su prošle godine kukuruzne zlatice bile prisutnije na površinama gde se nije vodilo računa o plodoredu. Nasuprot tome, kod poljoprivrednika vlada veće interesovanje za suncokretom", rekao je Ostrogonac.
U Poljoprivrednoj stručnoj službi Subotica rečeno je Tanjugu da su završene setva ovsa i setva jarog ječma, da je setva šećerne repe obavljena na više od 70 odsto planiranih površina, a da su poljoprivrednici sada orijentisani na setvu kukuruza i suncokreta.
"Temperatura zemljišta jutros je iznosila 12 stepeni, što je iznad minimuma za setvu kasno-jarih kultura, a setvu treba početi i zbog količine vlage u zemljištu, obzirom da nema najave obilnih padavina. Stoga preporučujemo da bude povećan razmak između biljaka u setvi, odnosno da sklopovi budu povećani za centimetar do dva", rekao je direktor te službe Damir Varga.
U toj službi napominju da je do sada u Subotici izdato 3.000 rešenja poljoprivrednicima za nabavku regresiranog goriva.
Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede regresira nabavku goriva za prolećnu setvu sa količinom od 20 do 100 litara dizela po ha, a za žitarice sa 40 litara po hektaru.
Cena goriva je subvencionisana sa 60 dinara po litru, a poljoprivrednici iz Subotice su do sada preuzeli 1.769.000 litara dizela D2, odnosno 260.000 litara evrodizela.