Za setvu pšenice ove jeseni u Srbiji je raspoloživo između 500.000 i 550.000 hektara, a procenjuje se da je hlebno žito do sada zasejano na 25 odsto površina. Visoke temperature i suša u prethodnom periodu otežale su predsetvenu pripremu zemljišta, zbog čega setva pšenice kasni, a "probijen" je optimalni rok za obavljanje tog posla, koji traje od 5. do 20. oktobra. Zbog zaustavljenog izvoza kukuruza iz Srbije, usled niskog vodostaja Dunava, njegova berba je usporena, što takođe usporava setvu pšenicu zbog zauzetih setvenih površina. Domaćim ratarima na raspolaganju su 64 sorte pšenice, ima dovoljno semenske pšenice i repromaterijala, te osim vremenskih uslova, nema nikakvih problema u realizaciji ovogodišnje setve. Ječam je zasejan na oko 45 odsto od ukupno planiranih 70.000 hektara, a uljana repica na oko 85 odsto od očekivanih 15.000 hektara.
Za setvu pšenice ove jeseni u Srbiji je raspoloživo između 500.000 i 550.000 hektara, a procenjuje se da je hlebno žito do sada zasejano na 25 odsto površina, izjavio je danas pomoćnik ministra poljoprivrede i trgovine Miloš Milovanović.
Visoke temperature i suša u prethodnom periodu otežale su predsetvenu pripremu zemljišta, zbog čega setva pšenice kasni, kazao je Milovanović, napominjući da je "probijen" optimalni rok za obavljanje tog posla, koji traje od 5. do 20. oktobra.
Milovanović je ukazao i da je zbog zaustavljenog izvoza kukuruza iz Srbije, usled niskog vodostaja Dunava, njegova berba usporena, što takođe usporava setvu pšenicu zbog zauzetih setvenih površina.
Domaćim ratarima na raspolaganju su 64 sorte pšenice, ima dovoljno semenske pšenice i repromaterijala, te osim vremenskih uslova, nema nikakvih problema u realizaciji ovogodišnje setve, rekao je Milovanović na sednici skupštinskog Odbora za poljoprivredu.
On je napomenuo i da je ječam zasejan na oko 45 odsto od ukupno planiranih 70.000 hektara, a uljana repica na oko 85 odsto od očekivanih 15.000 hektara.