Prosječne proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda u drugom su tromjesečju ove godine u odnosu na isto lanjsko razdoblje porasle 6,5 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS) od srijede. Na taj porast utjecale su cijene biljnih proizvoda koje su više 7,1 posto, a statistika najveći rast cijene u drugom tromjesečju bilježi kod žitarica - 81,4 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Primjerice, otkupna cijena pšenice u ožujku ove godine bila je osjetno viša od dvije kune po kilogramu (do 2,40 kuna) nego lani kad se otkupljivala po 1,20 kuna. Sad je otkupna cijena 1,35 kuna, a seljaci i dalje traže 1,60 kuna po kilogramu. Prosječne cijene industrijskog bilja porasle su 29,7 posto. Statističari pritom napominju kako su moguće korekcije cijena kod nekih proizvoda žitarica i uljarica. Prema DZS-ovim podacima, cijene cvijeća i sadnica u drugom su tromjesečju ove u odnosu na isto razdoblje lani porasle 15,8 posto, a maslinova ulja 12,7 posto. Cijene voća porasle su 0,3 posto, a cijene povrća snižene 25,3 posto...
Prosječne proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda u drugom su tromjesečju ove godine u odnosu na isto lanjsko razdoblje porasle 6,5 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS) od srijede.
Na taj porast utjecale su cijene biljnih proizvoda koje su više 7,1 posto, a statistika najveći rast cijene u drugom tromjesečju bilježi kod žitarica - 81,4 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Primjerice, otkupna cijena pšenice u ožujku ove godine bila je osjetno viša od dvije kune po kilogramu (do 2,40 kuna) nego lani kad se otkupljivala po 1,20 kuna.
Sad je otkupna cijena 1,35 kuna, a seljaci i dalje traže 1,60 kuna po kilogramu. Prosječne cijene industrijskog bilja porasle su 29,7 posto. Statističari pritom napominju kako su moguće korekcije cijena kod nekih proizvoda žitarica i uljarica. Prema DZS-ovim podacima, cijene cvijeća i sadnica u drugom su tromjesečju ove u odnosu na isto razdoblje lani porasle 15,8 posto, a maslinova ulja 12,7 posto. Cijene voća porasle su 0,3 posto, a cijene povrća snižene 25,3 posto.
Niže nego u drugom tromjesečju prošle godine, od travnja do lipnja ove godine bile su cijene krumpira (uključujući sjemenski), 8,7 posto, a niže su i cijene vina, i to 5,2 posto. Statistika u drugom tromjesečju ove u odnosu na isto lanjsko razdoblje bilježi rast cijena stoke i stočnih proizvoda za šest posto. Kod stočnih proizvoda najveći se rast proizvođačkih cijena, 27,8 posto, bilježi kod ostalih stočnih proizvoda, pod čime statistika vodi cijene meda i sirove kože (osim janjeće).
Što se tiče žive stoke, porasle su cijene goveda (7,2 posto), svinja (osam posto), peradi (4,3 posto), a ovce i koze jeftinije su četiri posto. Stručnjaci smatraju da je Hrvatska još pošteđena divljanja cijena hrane. Drugim riječima, domaći potrošači ne trebaju strahovati od dramatičnih poskupljenja hrane, jer su mesni segmenti u deflaciji već dvije godine. Otkupne cijena svinja na razini su cijena u EU, a prethodnih su godina bile više i za 20 posto. Proizvođačke cijene mlijeka u drugom su tromjesečju ove godine u odnosu na isto lanjsko razdoblje bile više 7,1 posto, a konzumnih jaja 4,5 posto.
Cijene dobara i usluga za tekuću uporabu u poljoprivrednoj proizvodnji u drugom su tromjesečju na godišnjoj razini porasle 18,3 posto. Pritom su najviše porasle cijene stočne hrane (38,7 posto) te sjemena i sadnog materijala (25 posto). Poljoprivrednici su u drugom tromjesečju skuplje plaćali i gnojiva i energiju jer je cijena gnojiva bila 16,1 posto viša nego u drugom lanjskom kvartalu, a energije i maziva 20 posto.