Vesna Krstić iz Pocerskog Pričinovića, nasledila je zemlju od roditelja, napustila posao u državnoj firmi i posvetila se povrtarstvu i voćarstvu. Ove jeseni, na 35 ari zasadila je 200 stabala trešnje. Za trešnju se odlučila zato što ima visoku cenu na tržištu, jednostavna je za održavanje jer je potreban mali broj zaštitnog prskanja, i uz sve to Direkcija je omogućila plaćanje tek kada stigne rod. Prethodnih decenija, u šabačkim voćnjacima nije bilo mnogo trešanja. Proizvođači su ove jeseni zasadili 10 hektara, a Grad je za 10.000 sadnica izdvojio 3 miliona dinara i podelio ih voćarima iz Mačve i Pocerine. Predrag Tovitović, poljoprivrednik iz Culjkovića, zasadio je 160 stabala. On smatra da bi trebalo da proširi proizvodnju još više, dobit može da bude prilično velika, otprilike pola novca bi išlo na ulaganje a pola bi ostajalo. Analize su pokazale da, ukoliko se primeni odgovarajuća agrotehnika, od trešanja može da se zaradi 20-30 hiljada evra po hektaru.
Grad Šabac je kupio i podelio sadnice trešanja voćarima iz Mačve i Pocerine. Ovo je za sada jedinstven program u Srbiji jer će proizvođači sadnice platiti tek za 5 godina, kad stigne rod.
Vesna Krstić iz Pocerskog Pričinovića, nasledila je zemlju od roditelja, napustila posao u državnoj firmi i posvetila se povrtarstvu i voćarstvu.
Ove jeseni, na 35 ari zasadila je 200 stabala trešnje: "Za trešnju sam se odlučila zato što ima visoku cenu na tržištu, jednostavna je za održavanje jer je potreban mali broj zaštitnog prskanja, i uz sve to Direkcija je omogućila plaćanje tek kada stigne rod."
Prethodnih decenija, u šabačkim voćnjacima nije bilo mnogo trešanja. Proizvođači su ove jeseni zasadili 10 hektara, a Grad je za 10.000 sadnica izdvojio 3 miliona dinara i podelio ih voćarima iz Mačve i Pocerine.
Predrag Tovitović, poljoprivrednik iz Culjkovića, zasadio je 160 stabala:
"Smatram da bi trebalo da proširim proizvodnju još više, dobit može da bude prilično velika, otprilike pola novca bi išlo na ulaganje a pola bi ostajalo."
Analize su pokazale da, ukoliko se primeni odgovarajuća agrotehnika, od trešanja može da se zaradi 20-30 hiljada evra po hektaru.
"Videli smo da su prinosi negde oko 10-12 tona po hektaru, sa cenom od preko 2 evra, nadam se da će naši proizvođači u narednom periodu imati izuzetan prihod", kaže Predrag Srdanović, direktor Direkcije za poljoprivredu. "Cilj gradske uprave je da se u narednih 3-5 godina trešnja zasadi na preko 300 hektara."
Zbog velikog interesovanja poljoprivrednika, uskoro će biti raspisan tender za kupovinu još 70.000 sadnica, a u planu je i izgradnja otkupnog centra.