Setva šećerne repe čeka toplije zemljište

Bez autora
Mar 12 2012

Poljoprivredni proizvodjači trebalo bi da odgode setvu šećerne repe za još nekoliko dana, kada temperatura zemljišta sa sadašnjih dva do tri stepena poraste na pet stepeni Celzijusovih (C). Optimalni rok za setvu je od početka marta do kraja prve dekade aprila, tako da ima dovoljno vremena za uspešnu setvu te industrijske kulture. Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novog Sada spremio je dovoljne količine kvalitetnog semena novosadskih hibrida i sorti, kao što su „lara“, drena“, „darija“, „irina“ i druge, Sve te sorte šećerne repe otporne su prema rizomaniji, a tolerantne su na cerkosporu. Ove godine proizvođačima se nudi „NS seme“ veoma visoke energije klijanja, koje mogu da nabave kako posredstvom fabrika šećera sa kojima sklapaju ugovore o proizvodnji, tako i direktno u Institutovom distributivnom centru.

Setva šećerne repe čeka toplije zemljištePoljoprivredni proizvodjači trebalo bi da odgode setvu šećerne repe za još nekoliko dana, kada temperatura zemljišta sa sadašnjih dva do tri stepena poraste na pet stepeni Celzijusovih (C), izjavio je stručnjak novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Lazar Kovačev.

Kovačev koji je u Institutu rukovodilac Odeljenja za šećernu repu kazao je za Tanjug da je optimalni rok za setvu od početka marta do kraja prve dekade aprila, tako da ima dovoljno vremena za uspešnu setvu te industrijske kulture.

Istakavši da je taj Institut spremio dovoljne količine kvalitetnog semena novosadskih hibrida i sorti, kao što su „lara“, drena“, „darija“, „irina“ i druge,

Kovačev je napomenuo da su sve te sorte šećerne repe otporne prema rizomaniji, a tolerantne su na cerkosporu.
 
Ove godine proizvođačima se nudi „NS seme“ veoma visoke energije klijanja, koje mogu da nabave kako posredstvom fabrika šećera sa kojima sklapaju ugovore o proizvodnji, tako i direktno u Institutovom distributivnom centru.
 
Proizvodnja šećerne repe u Srbiji je do pre desetak dana ugovorena na više od 40.000 hektara, rekao je Kovačev i izrazio nadu da će ove godine biti posejano između 55.000 i 65.000 hektara, koliko je bilo i lane.
 
Kovačev je rekao da su prošlogodišnji prosečni prinosi slatkog korena od 54 tone po hektaru, sadržaj šećera u korenu od 16,4 procenta, kao i cena od oko četiri dinara po kilogramu doneli i dobar profit poljoprivrednim proizvođačima, što će biti dobra preporuka i za ovogodišnju proizvodnju.
 
Nova proizvodnja šećerne repe, na očekivanim površinama i u normalnim vremenskim i drugim uslovima, trebalo bi da donese od 400.000 do 500.000 tona šećera, dovoljno za zadovoljenje domaćih potreba, koje su oko 220.000 tona, kao i za ispunjenje izvozne kvote u Evropsku uniju (EU) od 180.000 tona, rekao je Kovačev.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik