Silosi puni pšenice

Bez autora
Jan 18 2012

Na zalihama je oko milion tona pšenice. Za redovno snabdevanje mlinova do žetve potrebno je oko 660.000 tona hlebnog zrna. U silosima "Žitoprometa" nalazi se dovoljno pšenice da mogu da sačekaju novi rod. Očekuju da će moći i u nastavku u prvoj polovini godine da rade sa istom nesmanjenom žestinom u smislu količina samlevene pšenice i snabdevanja kako domaćeg tako i inostranog tržišta sa kojim godinama imaju dobru saradnju. Za proizvodnju brašna, hleba i testenina, potrebno je mesečno 110 hiljada tona pšenice. Iz "Žita Srbije napominju da u zemlji imamo dovoljno pšenice za domaću potrošnju, količine koje se nalaze u njihovim silosima omogućavaju i određen izvoz od par stotina hiljada tona. U prošlogodišnjoj žetvi cena pšenice bila je 16,5 dinara za kilogram, sada vredi tri dinara više. Uprkos njenom blagom rastu, žitarsko-mlinske oganizacije i dalje ne menjaju cenu brašna, koja se kreće od 23 do 27 dinara za kilogram.

Silosi puni pšeniceU silosima ima dovoljno pšenice do naredne žetve, tvrde u udruženju "Žita Srbije". Snabdevanje tržišta brašnom i hlebom je uredno.

Na zalihama je oko milion tona pšenice. Za redovno snabdevanje mlinova do žetve potrebno je oko 660.000 tona hlebnog zrna.

Predrag Đurović iz "Žitoprometa" Senta kažu da se u njihovim silosima nalazi dovoljno pšenice da mogu da sačekaju novi rod.

"Očekujem da ćemo moći i u nastavku u prvoj polovini godine da radimo sa istom nesmanjenom žestinom u smislu količina samlevene pšenice i snabdevanja kako domaćeg tako i inostranog tržišta sa kojim godinama imamo dobru saradnju", kaže Đurović.

Za proizvodnju brašna, hleba i testenina, potrebno je mesečno 110 hiljada tona pšenice.

"U zemlji imamo dovoljno pšenice za domaću potrošnju, količine koje se nalaze u našim silosima omogućavaju i određen izvoz od par stotina hiljada tona", kaže Vukosav Saković iz "Žita Srbije".

U prošlogodišnjoj žetvi cena pšenice bila je 16,5 dinara za kilogram, sada vredi tri dinara više.

Uprkos njenom blagom rastu, žitarsko-mlinske oganizacije i dalje ne menjaju cenu brašna, koja se kreće od 23 do 27 dinara za kilogram.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik