Cena kikirikija je, zbog slabijeg roda i suše u glavnim odgajivačkim oblastima, 2011. godine višestruko povećana. U SAD-u cena kikirikija je utrostručena, na 1.200 dolara za tonu, dok je u Evropi, koja je najveći svetski uvoznik kikirikija, cena povećana za oko 60 posto.Na globalnom tržištu kikirikija, čiji se godišnji promet kreće oko 18,5 milijardi dolara, nepovoljan uticaj ima slabiji rod u više zemalja. Među njima su Indija koja je drugi najveći proizvođač kikirikija na svetu (prvi je Kina), zatim Argentina, koja je najveći izvoznik, a takođe i SAD.
Cena kikirikija je, zbog slabijeg roda i suše u glavnim odgajivačkim oblastima, 2011. godine višestruko povećana.
U SAD-u cena kikirikija je utrostručena, na 1.200 dolara za tonu, dok je u Evropi, koja je najveći svetski uvoznik kikirikija, cena povećana za oko 60 posto. Na globalnom tržištu kikirikija, čiji se godišnji promet kreće oko 18,5 milijardi dolara, nepovoljan uticaj ima slabiji rod u više zemalja. Među njima su Indija koja je drugi najveći proizvođač kikirikija na svetu (prvi je Kina), zatim Argentina, koja je najveći izvoznik, a takođe i SAD.
Cenovni rast u SAD prinudio je trgovce da tokom godine nekoliko puta povećaju cenu putera od kikirikija, koji je neizostavna namirnica u većini tamošnjih domaćinstava.
Kikiriki spada u mahunarke i ima ga više vrsta. Raste u zemlji i zahteva veliku količinu vlage. Oblasti SAD gde se najviše gaji u poslednje dve godine pogodile su velike suše što je uticalo na kvalitet kikirikija. Procenjuje se da će ovogodišnji rod u SAD biti 12 posto niži nego 2010. godine. Svetske zaliha kikirikija će tako biti najniže za 14 godina.