Soju traže i Japanci

Bez autora
Jan 05 2012

Iz Srbije je prošle godine izvezeno od 1,6 do 1,7 miliona tona kukuruza sa deviznim prilivom od oko 300 miliona evra, što je blizu rekorda kada je u pitanju količina i vrednost izvoza. Što se pšenice tiče, izvezeno je oko 400.000 tona, što je bolje nego prethodne godine i 120.000 tona brašna, što je nešto slabiji rezultat. Vrednost izvoza pšenice je oko 80 miliona evra, a brašna oko 45 miliona evra. Srbija je prestala da bude uvoznik soje i već dve godine je izvoznik. To još nisu preterano značajne količine, ali svakako nisu ni za potcenjivanje. Prošle godine iz Srbije izvezeno 50.000 tona soje, a ove godine imamo realne uslove da taj izvozni uspeh i ponovimo. Soja poseduje komparativne prednosti, jer nije genetski modifikovana, a takva soja je tražena za ljudsku ishranu u celom svetu. Za soju iz Srbije postoje i upiti iz Japana, i mada zasada nema izvoza zbog troškova otpreme, radi se na tome. Površine soje u našoj zemlji nisu se povećavale u dužem periodu i kreću se između 160.000 i 170.000 hektara.

Soju traže i Japanci- Iz Srbije je prošle godine izvezeno od 1,6 do 1,7 miliona tona kukuruza sa deviznim prilivom od oko 300 miliona evra, što je blizu rekorda kada je u pitanju količina i vrednost izvoza - tvrdi direktor udruženja „Žita Srbije“ Vukosav Saković.

- Što se pšenice tiče, izvezli smo oko 400.000 tona, što je bolje nego prethodne godine i 120.000 tona brašna, što je nešto slabiji rezultat - podseća Saković, dodajući da je vrednost izvoza pšenice oko 80 miliona evra, a brašna oko 45 miliona evra.

- Srbija je prestala da bude uvoznik soje i već dve godine je izvoznik - napominje Saković.

- To još nisu preterano značajne količine, ali svakako nisu ni za potcenjivanje. Prošle godine iz Srbije izvezeno 50.000 tona soje, a ove godine imamo realne uslove da taj izvozni uspeh i ponovimo.

Saković ističe da soja poseduje komparativne prednosti, jer nije genetski modifikovana, a takva soja je tražena za ljudsku ishranu u celom svetu.

- Za soju iz Srbije postoje i upiti iz Japana, i mada

zasada nema izvoza zbog troškova otpreme, radi se na tome. Površine soje u našoj zemlji nisu se povećavale u dužem periodu i kreću se između 160.000 i 170.000 hektara - podseća Saković.

- Sigurno ima prostora za njihovo povećanje, jer one nikada neće biti toliko velike da ugroze proizvodnju kukuruza i pšenice i par desetina hiljada hektara više pod sojom sasvim dobrodošlo ovoj zemlji. Pokrivamo sve velike kupce u svetu kada je reč o kukuruzu i on stiže do Japana, Južne Koreje, Vijetnama, a plasira se i na Srednji i Bliski istok i deo EU - Španiju i Portugaliju.

Pšenica

- Srpska pšenica zbog manjih količina i određenih problema koje imamo sa kvalitetom na međunarodnom tržištu, uglavnom završava u zemljama okruženja - 60 do 70 odsto na tržištu CEFTA, a ostalo uglavnom u Africi - ukazuje Saković, napominjući da najveće količine naše soje završe u EU, pre svega, Italiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik