Zemljoradnici strahuju da će im suša odneti dobar deo ovogodišnje letine. Najteža situacija je na njivama pod kukuruzom, južno od Save i Dunava i u nekim delovima Vojvodine. Vrućine su već oštetile jabuku, a zbog nedostatka vlage manji su plodovi breskve i nektarine. Vlage nema ni u dubljim slojevima zemljišta. Stručnjaci kažu da je najteže usevima u Istočnoj, Južnoj Srbiji, u delu Šumadije. Ta područja već godinama kiša zaobilazi u avgustu. Kukuruza će biti manje i u Severnom Banatu. U Institutu za kukuruz u Zemun Polju prognoziraju da će zemljoradnici na jesen ubrati oko pet miliona tona kukuruza, što je za milion i po tona manje nego prošle godine. Očekuje se da će prinos biti smanjen, za trideset do četrdeset odsto u zavisnosti od primene agrotehnike i kvaliteta zemljišta. I voćari su nezadovoljni jer su dug period bez kiše i izuzetno visoke temperature smanjile kvalitet nektarine, breskve, jabuke.
Poljoprivrednici strahuju da će suša odneti dobar deo letine. Najteže pogođene njive pod kukuruzom, južno od Save i Dunava i u nekim delovima Vojvodine. Padavina najverovatnije neće biti ni narednh dana, pa se očekuje veliki podbačaj u ratarskoj i voćarskoj proizvodnji.
Zemljoradnici strahuju da će im suša odneti dobar deo ovogodišnje letine. Najteža situacija je na njivama pod kukuruzom, južno od Save i Dunava i u nekim delovima Vojvodine.
Vrućine su već oštetile jabuku, a zbog nedostatka vlage manji su plodovi breskve i nektarine. Vlage nema ni u dubljim slojevima zemljišta.
Stručnjaci kažu da je najteže usevima u Istočnoj, Južnoj Srbiji, u delu Šumadije. Ta područja već godinama kiša zaobilazi u avgustu. Kukuruza će biti manje i u Severnom Banatu.
"Ove tropske vrućine uništile su tri četvrtine useva. Kukuruz je počeo je da zri", kaže Slavko Rodić iz Kikinde.
U Institutu za kukuruz u Zemun Polju prognoziraju da će zemljoradnici na jesen ubrati oko pet miliona tona kukuruza, što je za milion i po tona manje nego prošle godine.
"Očekuje se da će prinos biti smanjen. Usuđujem se reći za trideset do četrdeset odsto u zavisnosti od primene agrotehnike i kvaliteta zemljišta", navodi Života Jovanović iz Instituta za kukuruz u Zemun Polju.
I voćari su nezadovoljni jer su dug period bez kiše i izuzetno visoke temperature smanjile kvalitet nektarine, breskve, jabuke.
Zoran Stevanović iz Suvodola kod Smedereva kaže da breskve ne mogu da postignu veličinu, pošto pre sazre. Jako sunce na jabukama stvara fleke, zato će im i cena biti niža.
"Ono što je najveći problem na plodovima javljaju se ožegotine, termičke povrede, koje se ogledaju u promeni boje. Takvi plodovi gube tržišnu vrednost", kaže Dragan Radivojević sa Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu.
Pre dve godine, u avgustu je palo u proseku 43 milimetra kiše po metru kvadratnom, prošle 62, a do sada samo devet milimetara.
U Republičkom hidrometeorološkom zavodu u naredna dva, tri dana, ne očekuju promenu vremena. Ako se prognoze obistine, agronomi predviđaju još veći podbačaj u ratarskoj i voćarskoj proizvodnji.