Sve više lažnog meda na tržištu

Bez autora
Nov 10 2011

U Hrvatskoj se prije nekoliko dana pojavio turski proizvođač koji je tvrtkama nudio lažni med, industrijski proizveden. Slučaj je alarmantan jer u Hrvatskoj nema adekvatnog laboratorija za detekciju patvorenog meda. Grupacija pčelarstva HGK je još prije godinu dana predlagala nabavu opreme kojom bi se mogao otkriti lažni med pa ova situacija zahtijeva da se taj uređaj što prije kupi. Vlasnik tvrtke PIP Ivan Bračić rekao je kako je i njegova tvrtka odbila ponudu Cema Özakgüla, predstavnika turske tvrtke Hasal iz Izmira, koji im je nudio sirup, tj. lažni med. Problem je što Hrvatska nema osposobljeni laboratorij za detekciju lažnog meda. Stoga se pozivaju svi proizvođači, nadležne institucije, posebno inspekcijske službe i grupacije pčelara, da sve aktivnosti usmjere u osposobljavanje barem jednog takvog laboratorija. Predlaže se i da se žurno napravi uzorkovanje proizvoda na policama, tj. u prometu i pošalju na analizu u laboratorij u Bremenu.

Sve više lažnog meda na tržištuU Hrvatskoj se prije nekoliko dana pojavio turski proizvođač koji je tvrtkama nudio lažni med, industrijski proizveden.

Slučaj je alarmantan jer u Hrvatskoj nema adekvatnog laboratorija za detekciju patvorenog meda, upozorio je u četvrtak predsjednik Grupacije pčelarstva HGK Zlatko Gregačević, na konferenciji za novinare. Istaknuo je da je ta grupacija još prije godinu dana predlagala nabavu opreme kojom bi se mogao otkriti lažni med pa ova situacija zahtijeva da se taj uređaj što prije kupi.

Vlasnik tvrtke PIP Ivan Bračić rekao je kako je i njegova tvrtka odbila ponudu Cema Özakgüla, predstavnika turske tvrtke Hasal iz Izmira, koji im je nudio sirup, tj. lažni med. Bračić ističe kako je problem što Hrvatska nema osposobljeni laboratorij za detekciju lažnog meda. Stoga poziva sve proizvođače, nadležne institucije, posebno inspekcijske službe i grupacije pčelara, da sve aktivnosti usmjere u osposobljavanje barem jednog takvog laboratorija. Predlaže i da se žurno napravi uzorkovanje proizvoda na policama, tj. u prometu i pošalju na analizu u laboratorij u Bremenu.

Bračić tvrdi i kako se najviše lažnog meda nalazi na tržištu u vrećicama koje se nude u kafićima, bolnicama, domovima, te u kadicama i malim staklenkama koje se prodaju u hotelima, zatim u većini mednih likera te u dosta sirupa koje se u ljekarnama prodaju kao dodaci prehrani.

I Mateja Fanuko iz tvrtke Medo-flor smatra da je nužno nabaviti uređaj za otkrivanje patvorenog meda.

S druge strane, predsjednik Hrvatskoga pčelarskog saveza (HPS) Martin Kranjec ponavlja da u Hrvatskoj nema patvorenog meda i kako je to izmišljena priča jer je otkupljivačima pala prodaja meda zato što ga sve više ljudi kupuje na kućnom pragu.

Što se laboratorija tiče, kazao je da HPS u suradnji s Hrvatskom poljoprivrednom agencijom unazad nekoliko godina radi na otvaranju laboratorija za kontrolu kvalitete meda. Službeno, laboratorij u Križevcima počet će s radom 16. studenoga, u sklopu Odjela za kontrolu kvalitete poljoprivrednih proizvoda. Cilj je pak stvaranje Središnjeg laboratorijskog centra za kontrolu kvalitete pčelinjih i poljoprivrednih proizvoda.

Nadamo se da će se dogodine laboratorij i akreditirati jer do sada takvog u Hrvatskoj nije bilo, napomenuo je Kranjec.

U Hrvatskoj je registrirano 7600 pčelara i godišnje se proizvede između 5000 i 6000 tisuća tona meda.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik