Uljare: Plaćamo punu tržišnu cenu za suncokret i soju

Bez autora
Apr 10 2012

Fabrike za preradu uljarica nude poljoprivrednim proizvođačima punu tržišnu cenu suncokreta i soje. Cena će biti na istom nivou kao u zemljama u okruženju i susednim zemljama koje su značajni proizvođači te sirovine, odnosno kao na berzi u Budimpešti. To znači da će proizvođači, po uredbi koja je doneta, dobiti pun iznos premije mimo otkupne cene koja će u tom momentu biti tržišna. Uljare su samo u 2011. plaćale bruto cenu suncokreta (osnovna cena sirovine plus marža i manipulativni troškovi) 350 evra po toni, a može se očekivati da cena bude i veća. Što se tiče šećerne repe, čija je setva bila u toku, stimulacije nisu stigle da daju pun doprinos setvi, pa će se njen puni efekat osetiti naredne godine što je i opredeljenje da se mere donose dugoročno. Setva šećerne repe je privedena kraju, na površinama sličnim prošlogodišnjim. Fabrike su, nakon najavljenih i donetih premija, povećale ugovorene površine pod šećernom repom na oko 50.000 hektara, dok se sa domaćim šećeranama nije ugovaralo za oko 10.000 hektara zasejanih površina.

Uljare: Plaćamo punu tržišnu cenu za suncokret i sojuFabrike za preradu uljarica nude poljoprivrednim proizvođačima punu tržišnu cenu suncokreta i soje, saopšteno je danas iz D.o.o. "Industrijsko bilje".

Cena će, kako se navodi, biti na istom nivou kao u zemljama u okruženju i susednim zemljama koje su značajni proizvođači te sirovine, odnosno kao na berzi u Budimpešti.

"To znači da će proizvođači, po uredbi koja je doneta, dobiti pun iznos premije mimo otkupne cene koja će u tom momentu biti tržišna", ističe se u saopštenju koje je potpisala direktorka d.o.o. "Industrijsko bilje" Olga Čurović.

Uljare su samo u 2011. plaćale bruto cenu suncokreta (osnovna cena sirovine plus marža i manipulativni troškovi) 350 evra po toni, a može se očekivati da cena bude i veća, napominje se u saopštenju.

Što se tiče šećerne repe, čija je setva bila u toku, stimulacije nisu stigle da daju pun doprinos setvi, pa će se njen puni efekat osetiti naredne godine što je, kako se ističe, i opredeljenje da se mere donose dugoročno.

Setva šećerne repe je privedena kraju, na površinama sličnim prošlogodišnjim.

Fabrike su, nakon najavljenih i donetih premija, povećale ugovorene površine pod šećernom repom na oko 50.000 hektara, dok se sa domaćim šećeranama nije ugovaralo za oko 10.000 hektara zasejanih površina.

Na sastanku Poslovne jedinice "Industrijsko bilje" razmatrana je ovogodišnja setva nakon donetih mera subvencije od strane Vlade Republike Srbije, odnosno Ministarstva poljoprivrede, kao i ukupnih mera privređivanja u 2012. godini.

Nezadovoljni paori iz Vojvodine koji su nedavno protestovali dva dana zahtevajući vraćanje starog sistema subvencionisanja po hektaru umesto sadašnjeg po količini proizvedene i isporučene robe, tvrde da će prerađivači umanjiti otkupnu cenu za premiju, te da će zarada ići njima umesto poljoprivrednicima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik