Vlada Republike Srbije je na predlog Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, danas donela odluku o ukidanju posebne dažbine za uvoz teladi, junadi i prasadi za dalji tov i Uredbu o prodaji 50.000 tona merkantilnog kukuruza po ceni od 18 dinara po kilogramu radi smanjenja troškova tova, proizvodnje hrane za životinje i unapređenja stočarske i proizvodnje mesa. Sutra bi trebalo da budu donete i uredbe o subvencionisanim kreditima za poljoprivredu. Cilj ukidanja dažbina na uvoz stoke za tov je povećanje ponude na domaćem tržišu ovog važnog reprodukcionog materijala za proizvodnju u govedarstvu i svinjarstvu. Ova mera je u sklopu ukupnih mera i aktivnosti za unapređenje stočarske proizvodnje imajući u vidu značaj stočarstva za unapređenje agrara u celini.
Vlada Republike Srbije je na predlog Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, danas donela odluku o ukidanju posebne dažbine za uvoz teladi, junadi i prasadi za dalji tov i Uredbu o prodaji 50.000 tona merkantilnog kukuruza po ceni od 18 dinara po kilogramu radi smanjenja troškova tova, proizvodnje hrane za životinje i unapređenja stočarske i proizvodnje mesa.
Ministar Petrović je najavio da bi sutra trebalo da budu donete i uredbe o subvencionisanim kreditima za poljoprivredu.
On je naveo da je cilj ukidanja dažbina na uvoz stoke za tov povećanje ponude na domaćem tržišu ovog važnog reprodukcionog materijala za proizvodnju u govedarstvu i svinjarstvu. Ova mera je u sklopu ukupnih mera i aktivnosti za unapređenje stočarske proizvodnje imajući u vidu značaj stočarstva za unapređenje agrara u celini, istakao je Petrović. Olakšice se koriste za telad težine do 80 kilograma, junad od 80 do 300 kilograma za koje je carinska stopa bila 12 procenata i prasadi težine do 50 kilograma za koje se carina plaćala 31,5 posto.
Ministar Petrović očekuje i da će odluka o prodaji merkantilnog kukuruza koje je vlasništvo Republičke direkcije za robne rezerve rezultirati povećanjem konkurentnosti proizvođača u stočarstvu i obezbeđivanjem niže cene mesa na tržištu za potrebe potrošača. Prodaja kukuruza, koji je vlasništvo Republičke direkcije za robne rezerve, biće obavljana preko “Produktne berze” u Novom Sadu. Pravo na kupovinu merkantilnog kukuruza ima privredno društvo koje ima registrovan objekat za proizvodnju hrane za životinje.
Republička direkcija za robne rezerve intervenisaće na tržištu merkantilnog kukuruza i hrane za životinje kada njegova cena na tržištu pređe iznos od 18 dinara po kilogramu sa uračunatim porezom na dodatu vrednost. Kupac u skladu sa ovom uredbom ima pravo na kupovinu najviše do 300 tona, a ne manje od 20 tona merkantilnog kukuruza prilikom svake intervencije direkcije, objasnio je ministar.
Što se tiče subvencionisanih kredita, oni će biti regulisani uredbama koje bi trebalo da budu donete sutra. Na raspolaganju će biti dinarski sa fiksnom kamatnom stopom od šest posto na godišnjem nivou, što je niža kamatna stopa nego prošle godine kada je iznosila osam posto. Ove godine, pored registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i zadruga, za subvencionisana sredstva moći će da konkurišu i druga pravna lica, odnosno preduzeća. Za registrovana poljoprivredna gazdinstva cenzus će biti pet miliona dinara (50.000 evra), a za pravna lica se otvaraju mogućnosti do 500.000 evra, odnosno 50 miliona dinara, naveo je Petrović.