Usvojene Uredbe za podsticanje poljoprivredne proizvodnje

Bez autora
Apr 23 2012

Vlada Republike Srbije je na predlog Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, usvojila uredbe o korišćenju podsticajnih sredstava za investicije u proizvodnji i plasmanu voća, grožđa, povrća, pečuraka i cveća, za regresiranje osiguranja životinja, useva, plodova, rasadnika i mladih višegodišnjih zasada i za podizanje proizvodnih zasada voćaka, vinove loze, hmelja i lincure za 2012. godinu. Na osnovu Uredbe o podsticajnim sredstvima za investicije u proizvodnji i plasmanu voća, grožđa, povrća, pečuraka i cveća, pravo na podsticaje se ostvaruje za nabavku nove opreme i mehanizacije za setvu i sadnju, za zaštitu od bolesti, štetočina, grada i niskih temperatura, za navodnjavanje, za berbu i proizvodnju voća, povrća, pečuraka i cveća u zaštićenom prostoru i u objektima za proizvodnju pečuraka kao i za nabavku opreme za pranje, kalibriranje, klasiranje, sortiranje, izbijanje, poliranje, pakovanje i čuvanje.

Usvojene Uredbe za podsticanje poljoprivredne proizvodnjeVlada Republike Srbije je na predlog Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, usvojila uredbe o korišćenju podsticajnih sredstava za investicije u proizvodnji i plasmanu voća, grožđa, povrća, pečuraka i cveća, za regresiranje osiguranja životinja, useva, plodova, rasadnika i mladih višegodišnjih zasada i za podizanje proizvodnih zasada voćaka, vinove loze, hmelja i lincure za 2012. godinu.

Kako je saopštilo resorno ministarstvo, na osnovu Uredbe o podsticajnim sredstvima za investicije u proizvodnji i plasmanu voća, grožđa, povrća, pečuraka i cveća, pravo na podsticaje se ostvaruje za nabavku nove opreme i mehanizacije za setvu i sadnju, za zaštitu od bolesti, štetočina, grada i niskih temperatura, za navodnjavanje, za berbu i proizvodnju voća, povrća, pečuraka i cveća u zaštićenom prostoru i u objektima za proizvodnju pečuraka kao i za nabavku opreme za pranje, kalibriranje, klasiranje, sortiranje, izbijanje, poliranje, pakovanje i čuvanje.

Pravo na podsticaje na osnovu ove Uredbe imaju fizičko lice - nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, zemljoradnička zadruga i udruženje građana a Zahtev za dodelu podsticaja podnosi se do 31. jula ove godine. Podsticaji se mogu ostvariti ako je minimalna vrednost investicije 30.000 dinara bez PDV-a, u maksimalnom iznosu od dva miliona dinara za fizičko lice i četiri miliona dinara za zemljoradničku zadrugu ili udruženje građana.

U saopštenju se navodi da na osnovu Uredbe o regresiranju osiguranja, registrovani poljoprivrednici imaju pravo na regresiranje osiguranja u iznosu od 40 posto od visine premije osiguranja bez poreza na premiju neživotnog osiguranja ukoliko su osigurali životinje, rasadnike, mlade višegodišnje zasade, useve i plodove od rizika.

Pravo na korišćenje sredstava za regresiranje osiguranja životinja i površina pod biljnim kulturama prijavljenim u 2012. godini ima fizičko lice - nosilac poljoprivrednog gazdinstava koje je upisano u Registar i koje je u aktivnom status, a Zahtev se podnosi od 15. juna do 31. oktobra ove godine.

Na osnovu Uredbe o korišćenju podsticajnih sredstava za podizanje proizvodnih zasada voćaka, vinove loze, hmelja i lincure, sredstva se koriste za naknadu troškova plaćenih sadnica, troškova vezanih za specifičnost uslova u kojima se zasniva proizvodni zasad i za naknadu troškova nabavke i postavljanja naslona kod zasada vinove loze i hmelja.

Na osnovu ove Uredbe, pravo na korišćenje podsticajnih sredstava imaju fizičko lice - nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstva sa aktivnim statusom, preduzetnik, privredno društvo, zemljoradnička zadruga, naučno-istraživačka organizacija, škola, zadužbina, manastir i crkva.

Podnosilac zahteva ima pravo na podsticajna sredstva ako je podigao jedan ili više proizvodnih zasada. Najmanja površina svakog zasada iznosi 0,1 hektar za lincuru, 0,3 hektara za svaku vrstu jagodastih voćaka, vinove loze i hmelja i 0,5 hektara za svaku vrstu jabučastih, koštičavih i jezgrastih voćaka. Najveća površina za koju može da se ostvare podsticajna sredstva je deset hektara, dok je za proizvodne zasade jagode i lincure pet hektara. Podsticajna sredstva za proizvodne zasade utvrđuju se na osnovu broja i kategorije posađenih i primljenih sadnica po hektaru, navedeno je u saopštenju.

Podnosilac zahteva ima pravo na podsticajna sredstva ako je primljeno najmanje 90 posto posađenih sadnica i ako su sadnice zdravstveno i sortno ispravne. Zahtevi na osnovu ove Uredbe se podnose do 30. juna, odnosno od 1. jula do 31. avgusta ove godine za proizvodne zasade jagode.

Konkretni iznosi podsticajnih sredstava za sve vrste zasada precizirani su u Uredbi koja će biti objavljena, dodaje se u saopštenju resornog ministarstva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik