Vino traži put do Srbije

Bez autora
May 15 2011

Najveća poljoprivredna sila u Evropskoj uniji, Francuska, proizvodi od 50 do 60 miliona hektolitara vina i po tome, kao i po izvozu, na prvom mestu i u Evropi i u svetu. Izvoz francuskih vina u 2010. iznosio je sedam milijardi evra, a oko 60 odsto u Evropsku uniju. Na jedinstvenom tržištu procedura je jednostavna, uz neophodne informacije na etiketi boce. Oblasti oko Bordoa, Burgonja i Šampanja su najpoznatiji francuski vinski regioni, a u okolini Bordoa, na 120.000 hektara 13.000 proizvođača proizvede 850 miliona boca vina. U dvorcima oko Bordoa proizvode se neka od najpoznatijih i najskupljih vina. Kompanija "Vinogradi Andre Lurton", sa tradicijom iz 17. veka, vina iz svojih devet dvoraca izvozi u 55 zemalja, najviše u Belgiju. Danas praktično više ne izvoze, oni jednostavno otpremaju vino pod istim uslovima kao i kada ga prodaju u Francuskoj.

Vino traži put do SrbijeFrancuski vinari, sa oko 60 miliona hektolitara proizvedenog vina, zauzimaju prvo mesto u Evropi i svetu. Proizvođači se nadaju da će ubuduće trgovina vina biti slobodna u celoj Evropi i da neće biti carina, kao što ih već nema među 27 članica Unije.

Najveća poljoprivredna sila u Evropskoj uniji, Francuska, proizvodi od 50 do 60 miliona hektolitara vina i po tome, kao i po izvozu, na prvom mestu i u Evropi i u svetu.

"Izvoz francuskih vina u 2010. iznosio je sedam milijardi evra, a oko 60 odsto u Evropsku uniju. Na jedinstvenom tržištu procedura je jednostavna, uz neophodne informacije na etiketi boce", rekao je Nikolas Ozanam iz Federacije izvoznika vina Francuske.

Oblasti oko Bordoa, Burgonja i Šampanja su najpoznatiji francuski vinski regioni, a u okolini Bordoa, na 120.000 hektara 13.000 proizvođača proizvede 850 miliona boca vina.

U dvorcima oko Bordoa proizvode se neka od najpoznatijih i najskupljih vina. Kompanija "Vinogradi Andre Lurton", sa tradicijom iz 17. veka, vina iz svojih devet dvoraca izvozi u 55 zemalja, najviše u Belgiju.

"Danas praktično više ne izvozimo, mi jednostavno otpremamo vino pod istim uslovima kao i kada ga prodajemo u Francuskoj", kaže Florans Dukros iz te kompanije.

Vlasnik kompanije Andre Lurton se nada da će ubuduće trgovina biti slobodna u celoj Evropi, da neće biti carina, kao što ih već nema među 27 zemalja, članica Evropske unije.

Vino skuplje van Francuske

U Belgiji, koja je najveći uvoznik francuskog vina, cene pića iz devet dvoraca, razlikuju se za oko evro u odnosu na Francusku.

Uvoznik i distributer vina u Briselu Ksavijer de Eulener kaže da cena nije ista, pošto su u evropskim državama različite akcize i PDV na vino. Prema njegovom mišljenju, bilo bi mnogo lakše sa istim porezima u celoj Evropskoj uniji.

Prelazni trgovinski sporazum, koji je stupio na snagu 2009. godine, uspostavlja zonu slobodne trgovine između Srbije i Evropske unije, koja učestvuje sa više od polovine u ukupnoj razmeni Srbije sa svetom.

Portparolka komesara za proširenje EU Nataša Batler rekla je da je Vlada Srbije posvećena sprovođenju prelaznog sporazuma i dodala je da je važno da se i dalje radi na jačanju kapaciteta na planu konkurentnosti.

Kada je reč o trgovini vinom, po Prelaznom sporazumu još postoje godišnje kvote, koje vinari Unije realizuju, a srpski vinari ne ostvare dozvoljeni bescarinski izvoz.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik