Direktor Fonda za promociju investicija u Vojvodini (VIP fond) Branislav Bugarski izjavio je danas u Novom Sadu da u pokrajini posluje 45 stranih kompanija koje su u oblast agrobiznisa investirale oko dve milijarde evra. U stranim agrobiznis kompanijama u Vojvodini trenutno je zaposleno oko 12.000 ljudi. Cilj je da se iskoristi prisustvo izlagača iz 60 zemalja na poljoprivrednom sajmu i predstave im se potencijali Vojvodine u agrobiznisu u celom sistemu proizvodnje. VIP fond posebnu pažnju posvećuje poljoprivrednim preduzećima u Vojvodini u stečaju i u kojima je raskinut privatizacioni ugovor, kako bi se ona ponovo vratila na tržište i dobila novog vlasnika. Akcija do sada ima rezultat jer smo otvorili razgovore sa potencijalnim investitorima koji su zainteresovani za ulaganja, ali moramo biti istrajni jer je u pomenutim preduzećima u toku proces konsolidacije.
Direktor Fonda za promociju investicija u Vojvodini (VIP fond) Branislav Bugarski izjavio je danas u Novom Sadu da u pokrajini posluje 45 stranih kompanija koje su u oblast agrobiznisa investirale oko dve milijarde evra.
Bugarski je na skupu "Potencijali za investiranje u agrobiznis sektor Vojvodine", koji je održan u sklopu 78. Međunarodnog poljoprivrednog sajma, rekao da je u stranim agrobiznis kompanijama u Vojvodini trenutno zaposleno oko 12.000 ljudi.
"Naša želja je da iskoristimo prisustvo izlagača iz 60 zemalja na poljoprivrednom sajmu i predstavimo im potencijale Vojvodine u agrobiznisu u celom sistemu proizvodnje", rekao je Bugarski novinarima uoči skupa.
On je dodao da VIP fond posebnu pažnju posvećuje poljoprivrednim preduzećima u Vojvodini u stečaju i u kojima je raskinut privatizacioni ugovor, kako bi se ona ponovo vratila na tržište i dobila novog vlasnika.
"Akcija do sada ima rezultat jer smo otvorili razgovore sa potencijalnim investitorima koji su zainteresovani za ulaganja, ali moramo biti istrajni jer je u pomenutim preduzećima u toku proces konsolidacije", rekao je Bugarski.
Generalni direktor fabrike Japan tobako internešnal (JTI) u Senti Tamer Tecirlioglu ocenio je da Srbija i Vojvodina imaju potencijal za uzgajanje kvalitetnog duvana kao jednog od retkih poljoprivrednih proizvoda sa sigurnim tržištem u Srbiji i velikom izvoznom šansom Srbije.
"Ove godine JTI je u Srbiji ugovorio proizvodnju duvana na 1.700 hektara. Prošle godine JTI imao je izvoz duvana vredan oko 11 miliona dolara i izvoz cigareta od oko osam miliona dolara", rekao je Tecirlioglu i dodao da je za nastavak rasta proizvodnje i prerade duvana potrebna jasna podrška države.
Od kupovine Fabrike duvana Senta, 2006. godine, kompanija JTI je ulozila preko 100 miliona dolara u Srbiju i zapocela proizvodnju cigareta i izvoz u Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju i Hrvatsku.
Direktor Karneksa, Hju Mekrejnolds (Hugh McReynolds) rekao je da je od privatizacije, u tu kompaniju investirano oko 20 miliona evra i da Karneks danas ima sve potrebne izvozne sertifikate, iako je pre prodaje bio u velikom zaostatku.
"Naš najveći problem je što je tržište Srbije još uvek u razvoju i treba rešiti još mnoga pitanja, posebno zakonska, ali je pomak već vidljiv", rekao je Mekrejnolds i dodao da Karneks ima najviše poteškoća prilikom dobijanja dozvola i carinjenja nove opreme.
Direktor pivare Karlsberg Srbija Gabor Bekefi rekao je da je u pivari u Čelarevu, kao i 2004. godine prilikom preuzimanja, zaposleno 600 ljudi i investirano oko 60 miliona evra.
"Pokrenuli smo nove proizvodne linije, povećali skladišni prostor i digitalizovali kontrolu proizvodnje", rekao je Bekefi i dodao da je kompanija zadovoljna svojim udelom i prodajom na tržištu Srbije.