Voćari se žale na otkupne cene

Bez autora
Jul 25 2011

Među voćarima u Srbiji ove godine nezadovoljstvo nije „ključalo“ samo na plantažama višanja. Razočarani otkupnim cenama, malinari su protestovali i blokirali puteve, a proizvođači kajsija su odbijanjem ponuda ruskog kupca „uspeli“ da prepolove cene. Za srpsko tržište sa velikim potencijalom u proizvodnji voća i godišnjim izvozom od 450 miliona dolara, najveći problem, tvrde stručnjaci, jeste neorganizovan nastup proizvođača, koji otvara vrata ilegalnom otkupu. Stručnjaci tvrde da je otkupne cene ove godine formiralo tržište. Višnja se ove godine otkupljivala i za 90 dinara, dok je lane kilogram bio oko 50 dinara. Potražnja za ovim voćem je u evropskim zemljama bila velika, a višnja je u Srbiji kvalitetom zadovoljavala i najzahtevnije kupce. Kada je reč o malinama, Srbija je u ovu godinu već ušla sa određenim zalihama iz prošle godine.

Voćari se žale na otkupne ceneMeđu voćarima u Srbiji ove godine nezadovoljstvo nije „ključalo“ samo na plantažama višanja.

Razočarani otkupnim cenama, malinari su protestovali i blokirali puteve, a proizvođači kajsija su odbijanjem ponuda ruskog kupca „uspeli“ da prepolove cene. Za srpsko tržište sa velikim potencijalom u proizvodnji voća i godišnjim izvozom od 450 miliona dolara, najveći problem, tvrde stručnjaci, jeste neorganizovan nastup proizvođača, koji otvara vrata ilegalnom otkupu.

Stručnjaci tvrde da je otkupne cene ove godine formiralo tržište. Višnja se ove godine otkupljivala i za 90 dinara, dok je lane kilogram bio oko 50 dinara. Potražnja za ovim voćem je u evropskim zemljama bila velika, a višnja je u Srbiji kvalitetom zadovoljavala i najzahtevnije kupce. Kada je reč o malinama, Srbija je u ovu godinu već ušla sa određenim zalihama iz prošle godine. Sa druge strane, veliki proizvođači malina u Evropi, kao što su Poljaci, već su u aprilu ponudili dobar rod i kvalitet. To je sve uticalo da srpska malina ove godine ima otkupnu cenu od 80 do 100 dinara, dok je 2010. otkupljivana za 150 dinara.

- Moramo da se naviknemo da cene određuje tržište - kaže Evica Mihaljević iz Asocijacije „Plodovi Srbije“.

- Gotovo 90 odsto srpskog voća ide u izvoz, pa cenu dosta formiraju i cene u zemljama konkurencije. Trešnja je imala dobru cenu, kao i prvi ovogodišnji rod kajsija, koja je otkupljivana i za 60 dinara. Domaći proizvođači su odbili ponudu ruskog kupca od 45 centi za kilogram domaće sitnije kajsije. A ovo voće se uveliko nudi i u Turskoj, Španiji, Italiji.

Ovogodišnji rod voća ne samo da može da zadovolji potrebe Srbije, već se i izvozi u zemlje Evrope unije i Rusiju. Država je ove godine pooštrila kontrolu otkupa voća i povrća.

Najava protesta

Proizvođači maline iz zapadne Srbije najavili su u ponedeljak da će 2. avgusta u Beogradu organizovati miran protest na kome će ponovo zahtevati da početna otkupna cena za malinu roda 2011. bude 126 dinara za kilogram.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik