Vodostaj spustio cenu kukuruza

Bez autora
Oct 10 2011

Smanjenje cene kukuruza, koja je ovih dana pala ispod 15,5 dinara za kilogram, uslovljeno je, kako objašnjavaju stručnjaci - niskim vodostajem Dunava, ali i opštim padom cene ove žitarice na svetskim berzama. Gotovo 80 odsto kukuruza iz Srbije izvozi se rečnim putem preko Dunava, a nizak vodostaj ove reke zaustavio je taj posao. Kukuruz, naša najzastupljenija žitarica se, inače, ovih dana bere sa oko 1,3 miliona hektara. Prinos po hektaru, kako se procenjuje, kreće se između 4,5 i pet tona, tako da je u rangu višegodišnjeg proseka. Da je neko ratare početkom godine pitao da li bi kukuruz prodali za 15,5 dinara, verovatno bi svi prihvatili. U junu je, međutim, cena kukuruza dostigla 23 dinara za kilogram, tako da je sada poljoprivrednicima teško da ga prodaju za znatno nižu cenu, tim pre što su poskupeli i gorivo, i đubrivo, pa i seme. Pad cene uslovilo je i to što je, zbog sušne godine, berba počela ranije, pa su silosi već sada popunili gotovo 80 odsto kapaciteta.

Vodostaj spustio cenu kukuruzaSmanjenje cene kukuruza, koja je ovih dana pala ispod 15,5 dinara za kilogram, uslovljeno je, kako objašnjavaju stručnjaci - niskim vodostajem Dunava, ali i opštim padom cene ove žitarice na svetskim berzama.

Gotovo 80 odsto kukuruza iz Srbije, kako objašnjava Vukosav Saković, direktor „Žita Srbije“, izvozi se rečnim putem preko Dunava, a nizak vodostaj ove reke zaustavio je taj posao.

Kukuruz, naša najzastupljenija žitarica se, inače, ovih dana bere sa oko 1,3 miliona hektara. Prinos po hektaru, kako se procenjuje, kreće se između 4,5 i pet tona, tako da je u rangu višegodišnjeg proseka.

- Da je neko ratare početkom godine pitao da li bi kukuruz prodali za 15,5 dinara, verovatno bi svi prihvatili - napominje Saković.

- U junu je, međutim, cena kukuruza dostigla 23 dinara za kilogram, tako da je sada poljoprivrednicima teško da ga prodaju za znatno nižu cenu, tim pre što su poskupeli i gorivo, i đubrivo, pa i seme...

Saković, takođe, napominje da je pad cene uslovilo i to što je, zbog sušne godine, berba počela ranije, pa su silosi već sada popunili gotovo 80 odsto kapaciteta.

- Poljoprivrednicima, koji nisu raspoloženi za prodaju, uvek ostaje mogućnost da svoj rod kukuruza uskladište u čardake, i da tako sačekaju bolju cenu - ističe Saković.

- Za ovo se odlučuju manji proizvođači, pošto berba beračem, kako bi se sačuvali klipovi traje duže, pa samim tim ceo posao duže traje.

Sama berba kukuruza, kako ističe Goran Bekavac, sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, odmiče jako dobro i kiša koja je nedavno pala, nije je omela.

- Kukuruz se sada sa više vlage samo lakše komuša, a zrno je ostalo suvo - kaže Bekavac.

- Zemljište nije jako vlažno, a vetar koji duva brzo će ga prosušiti, tako da je vreme za berbu upravo idealno.

Bekavac takođe napominje, kako je kvalitet zrna odličan, pošto suvo vreme nije dozvolilo pojavu fuzarijuma, odnosno truleži, koja napada zrno.

- Do sada je obrano gotovo 70 odsto kukuruza - kaže Bekavac.

- Ako dobro vreme potraje, posao bi mogao brzo biti priveden kraju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik