Zbog slabog interesovanja za otkup, uzgajivači ovaca u Kolubarskom okrugu ne vide ekonomsku računicu

Bez autora
Mar 17 2025

Iako u Kolubarskom okrugu ima oko 50.000 ovaca, uglavnom sjeničke rase, i godišnje se proizvede oko 120 tona vune, nema je dovoljno, što bi se reklo, ni da se ispletu jedne rukavice!

Zbog niske otkupne cene i nezainteresovanih prerađivača, vuna propada i završava na - smetlištima.

Pre nekoliko godina, vuna je otkupljivana za 50 do 100 dinara po kilogramu i ta cena "pokrivala" je troškove šišanja ovaca i osiguravala izvesnu zaradu uzgajivačima. Lane, međutim, otkupljivači su za kilogram vune nudili svega 15 dinara, što nije dovoljno ni za troškove transporta i skladištenja, a kamoli striže ovaca. Pojedini proizvođači, zato, vunu razmenjuju za kamenu so.

- Kada smo počeli da gajimo ovce, angažovali smo šišača, kojem smo uz novčanu naknadu davali i vunu, koju je on kasnije prodavao - kaže Ivan Marinković iz Rubravića kod Valjeva. - Kasnije, ovce smo počeli sami da šišamo, a vunu bacamo jer je otkup u međuvremenu potpuno zamro i, zbog niske cene, ne isplati nam se da je čuvamo. Gajim 60 umatičenih ovaca rase sjenička pramenka i svake godina bacim oko 120 kilograma vune.

Ovu neveselu činjenicu potvrđuje i savetodavac za stočarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi u Valjevu, Predrag Jokić, napominjući da se ovaj značajan ekonomski potencijal ne retko zakopava, a često i spaljuje!

Ali, dok vrednost sirove vune konstantno pada, interesovanje za proizvode od nje - raste. Džemperi, prsluci, šalovi, čarape, kape, rukavice... veoma su traženi zbog kvaliteta i postojanosti ove prirodne sirovine.

- U početku, bila sam zadovoljna ako zimi prodam stotinak pari vunenih čarapa, a sada je ta količina mnogo veća - kaže Branka Vilotić iz Valjeva, koja na ovdašnjoj zelenoj pijaci deceniju i po ima tezgu sa proizvodima od vune. - Za prsluk je potrebno oko 800, za čarape od 200 do 250 grama grama, a za džemper kilogram vune koju u našem kraju više niko ne prede, već je nabavljamo iz Šapca, Koceljeve, Užica... Cena pređe je od 900 do hiljadu dinara za kilogram.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik