Amerika nema dovoljno gasa za Evropu

Bez autora
Sep 21 2022

Američki proizvođači nafte i gasa neće naredne zime biti u prilici da pruže slamku spasa energetski nesamostalnoj Evropi.

U SAD trenutno ne postoje uslovi za dodatno pumpanje nafte i gasa: investitori na Volstritu nisu zainteresovani za dodatna ulaganja, preneo je juče američki portal „Ojlprajs” iz Dalasa upozorenje Vila Vanloha, šefa grupe za privatni kapital „Kvantum enerdži partners” i njegovog kolege Bena Dela, šefa firme „Kimeridž enerdži”.

Hladan tuš za očekivanja Brisela da će rekordnim uvozom gasa s one strane Atlantika prebroditi predstojeću zimu, tokom koje će biti neizvesno snabdevanje naftom i gasom, usledio je nakon dva zabrinjavajuća signala s domaćeg tržišta energentima u SAD.

S jedne strane, strateške rezerve nafte u SAD pale su sredinom septembra na najniže količine u poslednjih 30 godina (trenutno 434 miliona barela), izvestila je Američka uprava za energetske informacije. S druge, Majk Virt, predsednik i izvršni direktor „Ševrona”, druge najveće naftne kompanije u SAD (iza „Ekson mobajla”), istakao je ovih dana da Amerikanci treba da budu spremni na znatno više cene prirodnog gasa u nastupajućem, hladnijem periodu godine.

„Cene prirodnog gasa u SAD su sada ionako vrlo visoke u odnosu na ranije, kao i u odnosu na ostatak sveta. Već uočavamo posledice koje su (zbog energetske krize) zadesile ekonomiju Evrope, koja vrlo verovatno ide u recesiju. Situacija u SAD neće biti loša kao u Evropi, ali će cene prirodnog gasa biti osetno više”, procenio je Virt.

Inače, u prvom polugođu 2022. godine američki izvoznici nafte isporučili su Evropi prvi put u istoriji više crnog zlata nego mušterijama u Aziji (213,1 milion barela, odnosno 191,1 milion barela). Istovremeno, EU je postala i vodeći kupac američkog tečnog gasa. Naime, nastojanja EU da razvije alternativne izvore uvoza gasa kako bi ukinula energetsku zavisnost od Rusije doprinela su da SAD postanu najveći svetski izvoznik tečnog prirodnog gasa (LNG) tokom prve polovine 2022.

Američki izvoz LNG-a tako je porastao za 12 odsto, i to uprkos požaru na jednom od ključnih terminala za izvoz tog energenta u Teksas početkom juna. Tako je ukupan uvoz LNG-a u EU i Veliku Britaniju porastao za 63 procenta tokom prve polovine 2022. godine na prosečno 14,8 Bcf/d (bilion kubnih stopa na dan). Kao i lane, američki izvoznici isporučili su najviše LNG-a u EU i UK tokom prve polovine godine, obezbeđujući 47 odsto ukupnog evropskog uvoza LNG-a. Tokom prvih pet meseci 2022. godine, 71 odsto američkog izvoza LNG-a, ili ukupno 8,2 Bcf/d, isporučeno je u Evropu, izveštava vodeći globalni pomorski veb-sajt „Maritajm egzeminer”.

Najnoviji američki signali da Evropa naredne zime ne treba da očekuje „gasnu slamku” s one strane Atlantika dodatno potpiruju neizvesnosti oko adekvatnog snabdevanja EU energentima.

Tim povodom, pojedini evropski uvoznici energenata čine ovih dana svojevrsne zaokrete prema – ruskim energentima. Naime, holandski tanker „Koral enerdži” juče je stigao u luku Hamina na jugoistoku Finske s tovarom ruskog LNG-a, preneo je „Ile njuz” iz Helsinkija. Takođe, nemački uvoznici energenata naručili su juče sibirski gas – za dopremanje preko (zatvorenog) „Severnog toka 1”, preneo je Rojters. Nije jasno zašto su kupci energenata u Nemačkoj zvanično rezervisali nabavku gasa „Severnim tokom 1” kad je Rusija ponovno puštanje tog gasovoda u rad uslovila ukidanjem energetskih sankcija EU, navela je britanska agencija.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik