Sjedinjene Države su zatražile od Meksika da ispita navodna kršenja prava radnika u fabrici auto delova italijansko-francuskog proizvođača automobila Stelantis, saopštili su američki zvaničnici.
To je četvrta pritužba Sjedinjenih Država otkako je 2020. godine revidiran trojni trgovinski sporazum SAD-Meksiko-Kanada. Vašington traži da meksičke vlasti istraže moguće zloupotrebe u fabrici Teksid Hijero de Meksiko koja potpada pod trgovinski sporazum i koja se nalazi u severnoj pograničnoj državi Koauila.
Teksid, koji zapošljava skoro 1.500 ljudi i pravi delove od livenog gvožđa za teška vozila, upleten je u sindikalni spor od 2014. Radnici kažu da kompanija blokira njihova prava da ih predstavlja grupa po njihovom izboru - Sindikat rudara - i da je otpustila radnike koji su podržavali tu grupu, preneo je Tanjug.
Kancelarija američkog trgovinskog predstavnika navela je u zahtevu da je zabrinuta da su radnicima uskraćena prava kolektivnog pregovaranja o „nevažećem” ugovoru sa Konfederacijom meksičkih radnika (CTM), jednim od najmoćnijih meksičkih sindikata, koji je registrovan kod državnih organa.
Američka Kancelarija traži da Meksiko ispita da li je bilo pritisaka na radnike, uključujući pretnje i nagovaranja, s ciljem da daju podršku CTM-u ili da odustanu od podrške Sindikatu rudara.
Radne sporove u Meksiku dugo karakteriše taktika zastrašivanja moćnih sindikata koji su bliskiji s poslodavcima i vlastima nego s radnicima.
Stelantis, četvrta najveća automobilska grupacija na svetu koja je nastala spajanjem Pežoa PSA i Fijat-Krajslera, saopštila je da „poštuje i podržava prava na kolektivno pregovaranje svojih zaposlenih širom sveta i da će poštovati sve lokalne zakone u tom pogledu”.
Stelantis vodi još sedam fabrika u Meksiku, gde je prošle godine proizveo više od 400.000 vozila.