Cena gasa divlja u Evropi

Bez autora
Feb 10 2025

Berzanske cene gasa u Evropi prvi put od 8. februara 2023. godine premašile su 620 dolara za hiljadu kubnih metara, pokazuju podaci Londonske berze ICE.

Martovski (najbliži) fjučersi po indeksu TTF (najvećeg haba u Evropi, smeštenog u Holandiji) otvorili su trgovanje u ponedeljak u 08:00 po srpskom vremenu na nivou od 618 dolara (+3,4%) za hiljadu kubnih metara. Do 09:03 po srpskom vremenu njihova vrednost dostigla je 620,7 dolara (+3,8%).

Dinamika kotacija se izračunava u odnosu na obračunsku cenu prethodnog trgovačkog dana, koja je iznosila 597,7 dolara za hiljadu kubnih metara.

Cene gasa u EU krenule su uzlaznom putanjom nakon što je istekao ugovor o tranzitu ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine. Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski odbio je mogućnost produženja ovog sporazuma, čak i u slučaju nabavki od strane trećih zemalja. Kao rezultat toga, Gasprom je 1. januara  obustavio transport gasa, naglasivši da je izgubio tehničke i pravne mogućnosti za nastavak isporuka.

Prošle godine kompanija je preko ovog koridora isporučila oko 15 milijardi kubnih metara gasa, što je činilo 4,5% ukupne potrošnje u Evropskoj uniji.

Sada je jedini izvor ruskog cevovodnog gasa za Evropu Balkanski tok, koji prihvata gorivo iz Turskog toka. Godišnje se ovim putem transportuje oko 14–15 milijardi kubnih metara gasa u Rumuniju, Grčku, Severnu Makedoniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Mađarsku.

Prosečna cena gasnih fjučersa na evropskoj berzi u prošloj godini iznosila je 386,5 dolara, što je za 16,3% manje u odnosu na godinu ranije. Značajno više cene gasa bile su u periodu 2021–2022. Tako visoke i dugotrajne cene nisu zabeležene u celokupnoj istoriji funkcionisanja gasnih habova u Evropi – od 1996. godine. Istorijski rekord od 3.892 dolara za hiljadu kubnih metara gas je dostigao početkom proleća 2022. godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik