Cene prirodnog gasa u Evropi ponovo dostižu najviše nivoe od marta ove godine usled smanjenja ruskih isporuka i najavljenog štrajka radnika u gasnim kompanijama u Norveškoj, koja je glavni snabdevač Starog kontinenta energijom.
Cene gasa za isporuku u avgustu (fjučers ugovori), skočile su danas na trgovinskom čvorištu TTF u Holandiji za čak 10 procenata, dostižući nivo od 1.722 dolara za hiljadu kubnih metara, ili 161,5 evra po megavat-satu (MWh) za domaćinstva. prenosi Raša tudej.
Planirani štrajk radnika na gasnim poljima u Norveškoj preti da smanji dnevni izvoz gasa iz te zemlje, strateški važnog snabdevača Evrope, za skoro 13 posto, što će pojačati pritisak na tržištu na kojem već vlada ograničena ponuda zbog manjih isporuka iz Rusije.
Tri norveška gasna polja će, prema najavama, biti zatvorena zbog štrajka koji počinje u ponoć, a planirana sindikalna akcija će narednog dana obuhvatiti još tri projekta, prema agenciji "Blumberg".
"Zabrinutost u vezi sa snabdevanjem je izuzetno velika, zbog čega tržište nastavlja da podiže premiju rizika", naveli su analitičari trgovačke firme Enerdži Denmark u belešci u koju je uvid imala njujorška novinska agencija.
Oni očekuju da će energetska situacija ostati napeta ove sedmice, uz moguća dalja poskupljenja gasa ako tokovi gasa ostanu niski.
Evropske cene gasa su se ove godine više nego udvostručile, dostižući istorijski maksimum od 3.900 dolara za hiljadu kubnih metara početkom marta, nakon što je Rusija pokrenula vojnu operaciju u susednoj Ukrajini.
Za nemačke kupovine zaliha gasa 15 milijardi evra nedovoljno
Klaus Miler, šef nemačkog energetskog regulatora Bundesnecagenture, upozorio je da kreditne linije od 15 milijardi evra (15,64 milijarde dolara) koje je vlada obezbedila za kupovinu zaliha gasa možda neće biti dovoljne da se do zime napune skladišta.
Nemačka je uključila alarmno zvono povodom potencijalne nestašice gasa reagujući na sve manje isporuke iz Rusije, usled eskalacije energetskog sukoba između Zapada i Moskve nakon ruskog napada na Ukrajinu u februaru.
Miler je, u intervjuu za magazin VirtšaftsVoše objavljenom danas, naveo da bi cene gasa zbog smanjene ponude mogle da porastu u međuvremenu, zbog čega bi 15 milijardi evra moglo da bude nedovoljno da se skladišta napune do zime.
Nemačka je na saveznom nivou uvela obavezu da se skladišta gasa popune 80 posto do oktobra i do 90 procenata do novembra. Trenutni nivoi zaliha u skladištima su oko 61 odsto.
"Što cena gasa više raste, to je skuplje da se dostignu zakonski ciljevi popunjenosti skladišta predviđeni za oktobar i novembar", rekao je Miler, prenosi Rojters.
Najveća evropska privreda takođe bi mogla da se suoči sa nestašicom gasa narednih meseci ukoliko dotok ruskog gasa gasovodom Severni tok 1, koji treba da bude obustavljen u julu radi redovnog održavanja, ne bude nastavljen, dodao je Miler.
"Na osnovu našeg nedavnog iskustva sa Rusijom, bilo bi neodgovorno da pretpostavimo da će sve biti u redu samo od sebe", ocenio je on.
Nemačka je prošlog meseca aktiviala drugu fazu svog trodelnog plana za vanredne situacije s gasom nakon što je Rusija smanjila isporuke gasovodom Severni tok 1. Poslednja treća faza kriznog plana predviđa da država uvede racionisanje potrošnje goriva.
Nemački ministar ekonomije Robert Habek izjavio je u subotu da bi Rusija mogla da nastavi obustavu isporuka gasa Severnim tokom 1 i po isteku roka utvrđenog za redovan remont gasovoda.