U iščekivanju nastavka antimonopolskog sudskog postupka protiv „Gugla“, kompanija je predložila nova ograničenja usmerena na dogovore sa tehnološkim džinovima poput „Epla“ koji „Guglov“ pretraživač stavljaju kao podrazumevan na svim svojim uređajima i brauzerima.
Predlozi dolaze u jeku sudskog spora, nakon što je američki sudija Amit Mehta u avgustu presudio da je „Gugl“ ilegalno ugušio svoju konkurenciju u pretrazi – odluka na koju su iz kompanije obećali da će se žaliti.
Iz „Gugla“ navode da bi trebalo da im bude dozvoljeno da nastave da prave dogovore sa drugim kompanijama ali uz proširivanje opcija koje nude.
Te opcije bi uključivale mogućnost da se različitim pretraživačima dodeli status „podrazumevanog“ na različitim platformama.
Predložene izmene takođe podrazumevaju njihovi partneri mogu da menjaju status „podrazumevanog“ pretraživača svakih 12 meseci.
„Guglovi“ predlozi su u izuzetno blagi u poređenju sa drastičnim pravnim lekovima koje je predložilo ministarstvo pravde, uključujući i zahtev da sudija Mehta natera „Gugl“ da ne može više da sklapa ugovore sa drugim kompanijama kojima se deli profit od pretrage.
Još drastičnije, advokati ministarstva pravde zahtevaju od suda da „Gugl“ proda Hrom, najpopularniji veb brauzer na svetu.
„Guglov“ algoritam pretrage kontroliše tržište onlajn pretraga sa čak 90 odsto.
Kompanija je predložene mere ministarstva nazvala preteranim, a očekuje se da će sudija Mehta svoju konačnu odluku doneti u avgustu, nakon nastavka procesa.