Digitalni evro može da smanji rizike i zavisnost u međunarodnom platnom prometu, ukazuje nemačka centralna banka.
Šef Bundesbanke Joahim Nagel ocenio je u ponedjeljak da sistem zasnovan na evropskoj infrastrukturi može da pomogne Evropi da se oslobodi zavisnosti od drugih ponuđača.
“Zato se zalažem i za to da se sistem eura aktivno uhvati u koštac sa transformacijom novca i da nastavi sa ispitivanjem mogućnosti upotrebe digitalnog novca u centralnoj banci,” rekao je Nagel na skupu u organizaciji banke u Frankfurtu, piše DPA.
Nagel je naglasio da bi “uvođenje novog oblika nacionalne valute za digitalni svijet, dakle digitalnog novca centralne banke, bilo nova stepenica u razvoju državne valute posle kovanica i novčanica.”
“Digitalni novac centralne banke i prateća infrastruktura mogu da budu važna dopuna dosadašnjim opcijama plaćanja,” rekao je predsednik Bundesbanke.
Čuvari valute eurozone već izvjesno vrijeme ispituju uvođenje digitalne varijante eura. Sredinom jula prošle godine Evropska centralna banka (ECB) je odlučila da pripreme ubrza i započne dvogodišnju fazu u kojoj će se ispitivati i tehnologija i zaštita podataka.
To ipak ne prejudicira konačnu odluku o uvođenju digitalnog evra, koji bi u svakom slučaju bio samo dopuna, a ne zamena za gotovinu.
Član Saveta direktora ECB Fabijo Paneta izjavio je na sastanku Bundesbanke da je cilj projekta digitalnog evra da se obezbedi sidro za stabilnost monetarnog i platnog sistema.
“Želimo da obezbedimo da novac centralne banke ostane generalno na raspolaganju i da svugde u eurozoni može da se koristi za svakodnevne transakcije – ne samo u fizičkom obliku, nego i kao digitalni novac,” rekao je Paneta.
Angažman na projektu digitalnog eura je odgovor centralnih banaka eurozone na nagli porast popularnosti takozvanih kriptovaluta, poput bitcoina i etera.
Velika razlika je što bi digitalni euro bio pod nadzorom centralne banke, koja se brine za njegovu stabilnost. I druge monetarne banke u svetu bave se mogućnošću razvoja digitalnog novca.